Si të lëmë Duhanin

Autori:Avdyl Pajaziti

Hulumtuesit nga Universiteti Srinakharinwiort i Tajlandës, kohët e fundit kanë publikuar një artikull në gazetën e shoqatës mjekësore duke prezantuar efektin e limonit të freskët, po atë që e shohim në raftet e supermarketeve, si ndihmës për ndërprerjen e duhanit.

Prova e tyre ishte testuar për gjashtë muaj tek 100 duhanpirës, duke i ndarë në dy grupe, njërit nga të cilit i është dhënë limon i freskët dhe tjetrit grup, çamçakëz nikotine. Pas një periudhe prej 9-12 javë, shkencëtarët testuan për sasinë e ndërprerjës së duhanpirjes dhe nivelin e dëshirës. Rezultatet treguan së të dy grupet shfaqën norma të ngjashme të numrave për dëshirë dhe ndërprerje të duhanit, edhe pse ndoshta me intenzitet të ndyshëm. Kështuqë, limoni është vërtetuar si alternativë e besueshme duke dalluar si ndihmës për ndërprerje të duhanit.

Limoni, ka dobi të pamohueshme natyrore dhe posedon aftësi të caktuar duke përfshirë rritjen e sistemit imunitar të njeriut.

Teknika tjera holistike që janë vërtetuar si efekte në ndërprerjen e pirjes së duhanit janë: akupunktura, ushtrimet, hipnoza, meditimi, masazhimi, konsumi i bimës Rhodiola Rosea.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/si-te-leme-duhanin/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala