Si të kujdesemi pas diellosjes

Autori:Avdyl Pajaziti

Pasi që pushimet verore po afrohen dhe vizita e plazheve është prej kënaqësive të saj, është e paevitueshme djallosja. Këtu janë 5 mënyra se si të shërohemi nga ajo.

  • Vepro Shpejt – në qoftë se vëren se ke filluar të djallosesh, atëherë largohu nga dielli dhe fillo tretmanin.
  • Përdor krem – pas një dushi me ujë të freskët, përdor krem për zbutur lëkurën. Përsërite shpesh këtë. Dhe zgjidhi produktet me përmbajtje të vitamin c dhe vitamin e.
  • Pi ujë – mënyrë e tretë për tu kujdesur pas diellosjes, është që të pish ujë më shumë, lëng dhe prije sportive për disa ditë dhe priti shenjat e dehidrimit: gojë e thatë, etje, urinim më i paktë, kokëdhimbje.
  • Mos prit për mjekim – jepi fëmijës tënd medikamente adekuate (brufen), menjëherë pasi të shohësh shenja të djellosjes, dhe vazhdoje këtë për 48 orët e ardhshme.
  • Vlerësoje dëmin – shumë prej diellosjeve të lehta mund të kurohen në shtëpi. Por në qoftë se keni diellosje që përfshinë më shumë se 20 përqind të trupit, atëherë konsultohuni me mjekun.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/si-te-kujdesemi-pas-diellosjes/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala