Si të kemi një shikim të shëndetshëm

Autori:Avdyl Pajaziti

Së fundmi është bërë e mundur krijimi i disa lenteve të reja të cilat na vijnë në ndihmë për të pasur një sy sa më të shëndetshëm.

Këto lente që përdoren si “proteza”, vihen në sy para gjumit, për të fjetur me to. Përdorimi i tyre ndihmon në përmirësimin e shikimit tek fëmijët që kanë problem të parit afër.

Përshkrimi i këtyre thjerrëzave, që është botuar në zhurnalin Oftalmologjia e Avancuar dhe Sistemit  Vizual, tregon se këto lente kryejnë efekt të përkryer në shërimin e syrit.

Deri më tani, këto lente kanë qenë në dispozicion për të rritur, ndërsa po bëhen përpjekje, që të krijohen edhe për fëmijë. /albeu.com/

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/si-te-kemi-nje-shikim-te-shendetshem/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala