Si të dukeni i mençur?!

Autori:Zekirja Shabani

  • Flit qetë dhe qartë – Kur të flasësh, flit pastër dhe në një tempo. Fillo me mbajtjen e zërit në një nivel, sepse kur je i prirur për në bërtimë apo përshpëritje, mund të tingëllosh më pak inteligjent.
  • Flit me gramatikë korrekte – kur të flasësh, përdor gramatikë korrekte sa më shumë që mundesh. Mos u shqetëso në qoftë se tingëllon sikur ligjërim, por sigurohu që e folura yte është korrekte. Kur përdor gramatikë jo korrekte, i tregon njerëzve se nuk e kupton gjuhën amë. Kjo të bën të dukesh jo inteligjent.
  • Përdori dhe shqiptoj fjalët me korrekëtsi – në qoftë se nuk i shqipton dhe nuk i përdor fjalët e sakta, atëherë kjo të bën të dukesh se po shtiresh si i mençur. Përdori fjalët që me të vërtetë i di.
  • Largoji bëlbëzimat – në qoftë se belbëzon gjatë fjalimit me përdorimin e “hmm,” “ahh”, atëherë nga kjo lë të nënkuptohet se sa ngadalë mendon dhe është më e vështirë të kuptohesh.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/si-te-dukeni-i-mencur/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala