Si ta pushoni dhimbjen e këmbëve

Autori:Avdyl Pajaziti

Në bazë të një ortopedie në Amerikë, 80% e grave vuajnë nga dhembjet e këmbëve.
Kjo dhimbje krijohet nga mospërdorimi i këpucëve të duhura, ose edhe ecjeve të gjata. Dhimbjet e këmbëve janë të ndryshme.

Shikoni disa nga format që janë shkaktuar dhimbje dhe mënyrat se si t’i shëroni ato.

Planare e shputës: Është një sindrom që shkakton ënjtje të tepruara dhe dhimbje. Ky sindrom kurohet me masazh. Bëni masazh këmbëve tuaja pas ndonjë ecje të gjatë se gjaku grumbullohet.

2

Bunions dhe Hammertos: Këto deformime të dhimbshme në gishtin e madhe(bunions) dhe të këmbëve të vogla (hammertoes) mund të jetë gjenetike, ato bëhen më keq nëse ju vazhdimisht mbathni i këpucë shumë të ngushta. Për të i parandaluar këto deformime zgjidhni këpucët e drejta. Duhet të zgjidhni këpucët me gjysmë inç hapësirë midis majës së gishtin tuaj më të gjatë dhe me fundin e këpucëve.

3

Calluses: Janë njolla të presionit që mund të jetë e dhimbshme që shkaktohen kur ju ecni. Për t`i shëruar këto vendoseni këmbët në ujë të vakët dhe vendoseni ndonjë qaj kamomil në të.

4

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/si-ta-pushoni-dhimbjen-e-kembeve/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala