Si ta mësosh lehtë matematikën

Autori:Avdyl Pajaziti

Shpesh herë,kur vije puna tek matematika, disa njerëz kanë probleme me konceptin e saj, u bëhet shumë e vështirë. Ndiqi këta hapa dhe Matematika do të bëhet e lehtë në çdo aspekt.

  • Ushtroji bazat – arsye kryesore se pse njerëzit dështojnë në matematikë është sepse bazat dhe themelet e tyre nuk janë të zhvilluara sa duhet. Algjebra dhe Gjeometria janë tullat e ndërtimit për të zhvilluar matematikën tënde në të ardhmen.
  • Ji një hap përpara – në shumë shkolla librat e matematikës janë kryesisht të mëdha. çfarë të ndihmon ty është, mësoji më herët. Kurdo që të kesh kohë, mund të ua lëshosh një sy mësimit të ardhshëm dhe pastaj je më i përgaditur për mësimin e nesërm.
  • Vet-mësimi – kjo është mënyra më efiqente për mësimin e matematikës. Bleji disa libra të një titulli psh Algjebra, dhe studioje atë.
  • Analizimi – Kur vet-mëson, është mirë të kesh një laps dhe fletore afër vetes. Shkruaji në fletore çdo gjë të re çka nuk kupton, dhe të mundohesh të zgjidhësh detyra pa ndihmën e askujt, ndërsa ato që nuk i kupton konsultohu me mësuesin.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/si-ta-mesosh-lehte-matematiken/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala