Si ta largojmë lemzën

Autori:Avdyl Pajaziti

Lemza në gjuhën e mjeksisë njihet si vibrim i sinkronizuar i diafragmës.

Rekordi botëror i lemzës mbahet nga Charles Osborne, i cili për 68 vite përballej me lemzën, nga viti 1922 nga 1990.

Këshilla të thjeshta për largimin e lemzës

  • Merr frymë dhe mbaje atë brenda për rreth 10 sekonda dhe pastaja lëshojë atë ngadalë. Përsërite këtë 3 apo 4 herë. Pastaj beje prap pas 20 minutave.
  • Merr frymë në një qese të plastikës (mos e mbulo kokën me të).
  • Bashkoji gjunjët me gjoks, dhe përqafoji ato për disa minuta.
  • Pi ujë tepër të ftohtë dhe ngadalë.
  • Shtype diafragmën ngadalë.
  • Pi disa pika të uthullës.

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/si-ta-largojme-lemzen/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala