Si raportuan mediat ndërkombëtare për protestat në Prishtinë

Autori:Avdyl Pajaziti

Protestat e sotme të organizuara nga partitë opozitare, pas arrestimit të deputetes Donika Kadaj-Bujupi, nuk kanë mbetur pa u mbuluar edhe nga mediat më të rëndësishme ndërkombëtare, transmeton lajmi.net.

Rrjeti televiziv britanik BBC shkruan për këtë ngjarje. Me titullin “Protesta në Kosovë, objektivi kryesor i policisë deputeti Kurti”, thuhet se tentimi për të arrestuar deputetin Albin Kurti, çoi në një seri të protestave. Gjithashtu aty përmendet edhe kundërshtimi i opozitës ndaj marrëveshjeve të nënshkruara me Serbinë.

Police patrol the streets during during a protest in the centre of Kosovo's capital Pristina on 18 November 2015.

Në tekst, BBC tregon se si shtëpia e Kurtit është bastisur, ndërkaq thotë se deputetja tjetër, Donika Kadaj-Bujupi u arrestua, transmeton lajmi.net.

Paint, stones and petrol bombs were hurled at police outside parliament on Tuesday (17 Nov)

Edhe mediumi amerikan ABC News, ka raportuar për përleshjet e dhunshme nëpër rrugët e Prishtinës.

BBC raporton se si protestuesit e dhunshëm kanë hedhur gjësende të forta ndaj policisë dhe kanë demoluar edhe prona private. Po ashtu në tekst përmendet edhe granata e dorës e cila është gjetur në hapësirat e Gjykatës Kushtetuese të Kosovës.

Edhe agjencia Reuters ka përcjell ngjarjet që kanë ndodhur sot në Prishtinë.

“Trazirat thellojnë krizën për shkak të marrëveshjeve me Serbinë”, mban titulli i artikullit të Reuters, ku përshkruhet se si protestuesit kanë djegur koshat e mbeturinave, kanë hedhur gur dhe kanë djegur veturat zyrtare. Policia ndërkaq ka përdorur gaz lotsjellës për të shpërndarë protestuesit dhe madje ka përdorur edhe makinat e blinduara./lajmi.net

A protester clashes with police in Kosovo's capital Pristina.

– See more at: http://lajmi.net/si-raportuan-mediat-nderkombetare-per-protestat-ne-prishtine/#sthash.26hi0Cl3.dpuf

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/si-raportuan-mediat-nderkombetare-per-protestat-ne-prishtine/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala