Si ndryshoi historia e çiklizmit britanez deri në fitoren e Tour de France?

Autori:Avdyl Pajaziti

 

Në vitin 2010, Dave Brailsford u ballafaqua me një punë të vështirë.

Asnjë çiklist Britanez nuk e kishte fituar ndonjëherë ‘Tour de France’, por si Menaxher Gjeneral dhe Drejtor i Performancës për ekipin ‘Sky’ (ekipi profesional i çiklizmit të Britanisë së Madhe), Brailsford-it iu dha shansa ta ndryshonte këtë fakt.

Çasja e tij ishte e thjeshtë.

Brailsford besonte në një koncept që e quante “grumbullimi i fitimeve margjinale.” Ai e përkthente këtë si “1 përqind margjinë në përmirsimin e gjithçkaje që bën.” Ai besonte se në qoftë se bën përmirsime për vetëm 1 përqind në qdo aspekt të çiklizmit, atëherë këto arritje të vogla do të mblidheshin dhe të përbënin përmirsim të dukshëm.

Ata filluan përmirsimet në të gjitha aspektet si: në ushqimin e çiklistëve, në programin e ushtrimeve, në përmirsimin e çikletave etj.

Por Brailsford dhe ekipi i tij nuk u ndalën aty. Ata kërkuan për atë 1 përqind përmirsim deri edhe në fushat më të vogla të cilat shmangeshin nga të tjerët si: gjetja e jastëkave më të mirë për fjetje, xhel-in më të mirë për masazha, deri tek mësimi sa më i mirë për larjen e duarve në mënyrë që të mos fitoheshin infekcione. Ata kërkuan për këtë 1 përqind-ësh në qdo aspekt.

Brailsford besonte se ai së bashku me ekipin e tij për 5 vite do të arrinin që ta fitonin ‘Tour de France’ .

Por, ai u gabua! Ata e fituan atë për vetëm 3 vite.

Në vitin 2012, çiklisti i ekipi ‘Sky’ – Bradley Wiggins – u bë çiklisti i parë Britanez që e fiton ‘Tour de France’. Po atë vit, Brailsford e trajnoi ekipin e çiklistëve Britanez në Lojra Olimpike dhe dominoi në këtë komepticion duke fituar 70 përqind të të gjitha medaleve të arta.

Në vitin 2013, ekipi ‘Sky’ e përsëritin suksesin e tyre duke e fituar ‘Tour de France’ përsëri, por këtë radhë me çiklistin tjetër – Chris Frome – .Shumë prej analistave sportiv këtë performancë të ekipit Britanez në Olimpiadë dhe Tour de France e kanë konsideruar si më të mirën në historinë moderne të garave të çiklizmit.

Dhe tani si pyetje e rëndësishme: ‘çfarë mund të përfitojmë ne nga teknika e Brailsford?’

Është shumë e lehtë që të nënvlersohen përpjekjet ditore të cilat ne i bëjmë.

Ndoshta të gjitha shprehitë të cilat i ke – të mira apo të kqija – janë si rezultat i vendimeve të vogla që janë bërë me kalimin e kohës.

Dhe, sa lehtë i harrojmë këto vendime kur dëshirojmë të bëjmë ndonjë ndryshim.

Shumë shpesh ne e bindim vetvetën se ndryshimi nuk vjen ndryshe vetëm se me mund, e me përpjekje të stërmdha të cilat i bashkangjiten asaj. Pa marrur parasysh se çfarë është ajo, humbje e peshës, ndërtimi i një biznesi, apo çfardo synimi tjetër. Ne zakonisht i vëmë vetvetes sonë presion se nuk mund të arrijmë ndonjë synim jetsor.

Përderisa, 1 përqind e përmirsimit nuk është e dukshme. Mirpo mund të jetë shumë domethënëse, sidomos në afatgjatë.

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/si-ndryshoi-historia-e-ciklizmit-britanez-deri-ne-fitoren-e-tour-de-france/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala