Si mund të krijoni një fjalëkalim të sigurt

Autori:Avdyl Pajaziti

Përhapja he përdorimi i pamasë i rrjeteve sociale ka bërë dhe nevojën e përdorimit të një fjalëkalimi. Sulmet e shumta kibernetike gjithnë e më shumë vënë në rrezik adresat e Email, rrjetet sociale, laptopët, celularët etj..

Një fjalëkalim i mië është dhe celësi juaj mbrojtës për këtë dy shkencëtarë kompjuterik nga Universiteti i Kalifornisë besojnë se e kanë gjetur zgjidhjen e këtij problemi.

Marjan Ghazvininejad dhe Kevin Knight, sugjerojnë se një fjalëkalim shumë i fuqishëm duhet të përmbajë një sekuencë 60-germëshe që konsiston me 1-she”>1-she dhe 0 – dhe që duhen rreth 11 vite për ta thyer atë.

Megjithatë, për shkak që është shumë e vështirë që ta mbash në mend këtë fjalëkalim, shkencëtarët e përkthyen kodin binar në një anglishte të kuptueshme duke përdorur një fjalorë me 2048 fjalë.

Pasi e testuan këtë metodë, ata gjetën se fjalëkalimi nuk kishte mundësi të thyhej nga çfarëdo programi hakerues – të paktën për 11 vitet e ardhshme.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/si-mund-te-krijoni-nje-fjalekalim-te-sigurt/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala