Si i shpenzon miliardat Donalt Trump, kandidati presidencial i vitit 2016

Autori:Avdyl Pajaziti

Donald Trump njoftoi ofertën e tij për presidencë, në të njëjtën kohë duke pretenduar se ai ka vlerë rreth 9 miliard $. (Forbes thotë se kjo është më pak se gjysma saj) transmeton Gazeta Fjala. Pavarësisht kësaj miliarderi e di se si të përhap pasurinë e tij.

when-trump-gets-tired-of-his-cosseted-new-york-abode-he-hops-on-his-100-million-boeing-757-and-jets-to-one-of-his-other-mansions

Përveç drejtimin e disa prej ndërtesave më të njohura në vend, ai zotëron edhe aksione të shtëpive nga Manhattan në Palm Beach, të cilat janë të përmbytura në ar. Këtu, ne shikojmë koleksionin e Trump të shtëpive, makinave, aeroplanëve, dhe më shumë.

donald-trump-calls-trump-tower-on-fifth-avenue-home-the-majority-of-the-time-trump-tower-is-a-68-story-skyscraper-and-trump-sleeps-in-the-penthouse

Donald Trump shumicën e kohës e kalon në kështjellën Trump në Fifth Avenue “shtëpi”. Kështjella e Trump është një rrokaqiell 68-katësh, dhe ai fle në apartamentin nën çati. Apartamenti nën çati Trump ka një derë të mbuluar me ari dhe diamanti, një shatërvan në shtëpi, një tavan të pikturuar, dhe një llambadar zbukurues. Kur Trump mërzitet vendbanimin e tij në Nju Jork, ai hip Boeing 757 dhe airoplanit  100 milionë dollarësh  për të shkuar në pallatet e tij të tjera. Rripat e sigurimit të aeroplanit janë të punuar në ari, natyrisht, transmeton Gazeta Fjala. Ja ku Trump bënë një sy gjumë në aeroplan.

in-1985-trump-bought-the-mar-a-lago-estate-in-palm-beach-for-10-million-and-turned-it-into-a-private-club-the-club-sits-on-17-acres-of-prime-south-florida-

Jastëku është i qëndisur me emblemë të familjes, siç janë shumica e jastëkëve në avion. Kur ai nuk është në ajër, ai ka flotën e tij të makinave luksoze. Ai zotëron Rolls-Royce, Lamborghin Diablo dhe një Mercedes-Benz SLR McLaren. Në vitin 1985, Trump bleu Mar-a-Lago në Palm Beach për 10 milionë, kurse ktheu atë në një klub privat. Klubi shtrihet në 17 hektarë në Florida, transmeton Gazeta Fjala.  Në këtë rezidenca  Trump ka jetuar  për 10 vjet para se të shndërronte në një klub privat ekskluziv. Ajo ka  58 dhoma gjumi, 33 banjo, 12 vende për zjarr, dhe tre strehimore ekskluzive. Në vitin 1995, Trump bleu 86 hektarë tokë në Bedford, NY, e quajtur Shtatë Burimet.

in-1995-trump-purchased-a-213-acre-property-in-bedford-ny-called-seven-springs-the-39000-square-foot-stone-and-glass-mansion-serves-as-a-suburban-home-base

Trump thuhet se ka paguar 7.5 milion për pronën. Ai fillimisht e ka planifikuar për ta përdorur atë si kurs golfi, por u përball me kundërshtimin e fortë nga vendasit, të cilët ishin të shqetësuar për liqenin. Trump ka porositur ekipin e Orange County Choppers ta bënin me porosi këtë motor nga ari 24-karatësh. Në vitin 2011 Trump bleu pjesën e fundit të Patricia Kluge’s Charlottesville.

trumps-penthouse-has-a-gold-and-diamond-covered-door-an-indoor-fountain-a-painted-ceiling-and-an-ornate-chandelier

Ai e bleu atë për 6.5 milion dollarë pasi kishte blerë vreshtat dhe punëtorinë e verës për 6.2 milion dollarë disa muaj me herët. Trump ka përdorur për vetë një rezidencë në Palm Beach, por ai e shiti atë manjatit rus Dimitri Rybolovlev në vitin 2008.

the-estate-has-a-total-of-45-rooms-a-movie-theater-a-stable-for-horses-a-green-house-and-a-guest-cottage

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/si-i-shpenzon-miliardat-donalt-trump-kandidati-presidencial-i-vitit-2016/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala