Si e mposhtnin pagjumësinë pilotët e NATO-s që bombarduan në Kosovë?

Autori:Gazeta Fjala

Pilotët amerikanë të NATO-së që bombarduan në Kosovë, në luftën e vitit 1999, ishin shumë orë pa gjumë, por nuk e ndjenin mungesën e tij.

Atyre u janë vendosur një palë thjerrëza në të cilat kishte fibra optik që ‘mashtrojnë’.

Kështu, njëlloj veprohet tani me ushtarët e Britanisë së Madhe. Ata janë në gjendje të rrinë pa gjumë deri në 36 orë.

Fibra të vogla optike janë vendosur në një palë thjerrëza speciale me një rreth me dritë të madhe që i ngjasonte spektrit të lindjes së diellit përreth retinës së ushtarëve, duke i mashtruar ata dhe duke i bërë të mendojnë se ata sapo janë zgjuar./ lajmi.net

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/si-e-mposhtnin-pagjumesine-pilotet-e-nato-s-qe-bombarduan-ne-kosove/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala