Shumica e milionerëve të politikës i shpëtojnë kontrollit të pasurisë

Autori:Zekirja Shabani

Presidentja e Kosovës Ahtifete Jahjaga, kryeministri Isa Mustafa e zëvendësi i tij Hashim Thaçi, bashkë me shumë politikanë tjerë që kanë krijuar pasuri milionëshe nuk do t’i nënshtrohen kontrollit të plotë të pasurisë.

Por, në listën e përzgjedhur me short, të enjten nga  Agjencia Kundër Korrupsionit, për kontroll të plotë të pasurisë, kryetari  i Kuvendit të Kosovës,  Kadri Veseli që do ti nënshtrohet këtij kontrolli, në mesin 780 zyrtarëve të lartë. Bashkë me të edhe deputetja Teuta Rugova, e bija e ish presidentit, Ibrahim Rugova.

Në këtë listë mungon emri i deputetëve që kanë deklaruar miliona euro pasuri si Rrustem Mustafa e Adem Grabovci, ndërsa do ti nënshtrohen kontrollit, deputetja Duda Balje e Margarita Kadriu. Ndërkaq Memli Krasniqi, është i vetmi ministër ndaj të cilit do të zhvillohen hetime për prejardhjen e pasurisë.

Hasan Preteni shef i këtij agjencioni ka thënë se vitin e kaluar kanë kontrolluar 598 formular plotësisht dhe 187 raste prej tyre i kanë ftuar për informacion shtesë kurse 77 raste janë trajtuar për konflikt interesi dhe 20 raste për deklarim të rrejshëm të pasurisë.

“Mos deklarimi i pasurisë dhe deklarimi i rrejshëm  janë vepra penale. Për mos deklarim të pasurisë sanksionimet janë me gjobë dhëedënim me burg deri në 3 vjet kurse deklarimi i rrejshëm sanksionohet me gjobë dhe dënim me burg nga 6 muaj deri në 5 vjet”, tha Preteni.

Ai ka bërë të ditur se Agjencioni Kundër Korrupsionit vitin e kaluar ka reaguar kur një zyrtar i lartë në deklarimin e pasurisë ka pasur diferencë mbi 5000 euro, poashtu kur zyrtarët e lartë nuk kanë deklaruar bizneset që në kohen e kontrollit kanë qenë aktive.
Preteni është sshprehur i pakënaqur me bashkëpunimin e Prokurorisë dhe Gjyqësorit duke shtuar se vitin e kaluar nga 91 kallëzime penale vetëm 12 raste shkuan në Gjykatë.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/shumica-e-milionereve-te-politikes-i-shpetojne-kontrollit-te-pasurise/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala