Shuhet Lazër Vlashi, aktori i njohur i filmave Debatik e Toka Jonë

Autori:Gazeta Fjala

Shuhet Lazër Vlashi/ Aktori i njohur i filmave si “Debatik”, “Njësiti gueril”, “Toka jonë” u nda nga jeta në moshën 96-vjeçare

Lazër Vlashi, një nga personazhet që bënë historinë e teatrit shqiptar, është shuar dje në moshën 96-vjeçare. Me një jetë përkushtuar teatrit dhe kinematografisë, artisti la pas një galeri të tërë rolesh. I lindur në qytetin e Durrësit më 15 shtator 1919, ai do të bëhej pjesë e trupës së Teatrit Popullor në moshën 30-vjeçare.

Vlashi i përket asaj plejade artistësh që vunë gurët e themelit në historinë e teatrit tonë. Ai iu bashkua teatrit, kur ky i fundit kishte vetëm pak vite jetë, duke u bërë pjesë e një rrugëtimi që jo vetëm solli shfaqje që kanë lënë gjurmë në historinë e teatrit, por dhe bënë historinë e tij. Ishte viti 1948, kur djaloshi nga Durrësi hyri në skenën e Teatrit Popullor, ku një grup aktorësh dhe regjisorësh të rinj, kishin nisur t’i jepnin jetë teatrit shqiptar.

Roli i tij i parë në skenën e këtij teatri është roli i Celuhovit në pjesën “Guvernatori i provincës” në 1949. Ka interpretuar mbi 80 role kryesore e episodike si: Simplin te “Gratë gazmore të Uindsorit”, Stasin te “Një nuse për Stasin”./Gazeta Shqip

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/shuhet-lazer-vlashi-aktori-i-njohur-i-filmave-debatik-e-toka-jone/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala