Shtrenjtohen prodhimet “Made in Kosova”

Autori:Zekirja Shabani

Prodhimet kosovare u shtrenjtuan për 2.4 për qind në fund të vitit që shkoj. Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka bërë të ditur në publikimin e fundit se indeksi i tërësishëm i çmimeve të prodhimit në Kosovë është ngritur për 2.4% ndërmjet tremujorit të tretë dhe atij të pkatërt të vitit 2014.

“Ngritja më të mëdha sipas degëve të veprimtarive ekonomike vërehen te: energjia elektrike, gazi, avulli dhe furnizimi me ajr të kondicionuar (14.1%); prodhimi i mjeteve motorike (të transportit), rimorkiove dhe gjysmërimorkiove (5.0%); prodhimi i drurit dhe i produkteve të drurit dhe të tapës, përveç mobilieve (prodhimi i artikujve nga kashta dhe materialeve të gëshetuara – thurëse) me (1.2%); prodhimi i lëkurës dhe i produkteve prej saj (0.8%) dhe  prodhimi i produkteve të fabrikuara metalike, përveç makinerisë dhe pajisjeve (0.2%)”, thuhet n raportin e ASK-së.

Ndërkaq, krahasuar me periudhën e njëjët të vitit të kaluar çmimet e prodhimit në Kosovë u ngritën në një mesatare prej 4.1 për qind.

“Ngritja më të mëdha sipas degëve të veprimtarive ekonomike ishin te: energjia elektrike, gazi, avulli dhe furnizimi me ajr të kondicionuar (11.9%); nxjerrja e xehes së metalit  (9.0%); prodhimi i pajisjeve elektrike (3.6%); prodhimi i lëkurës dhe produkteve prej lëkurës (1.5%); prodhimi i produkteve minerale jometalike (1.1%); prodhimi i drurit dhe i produkteve të drurit dhe të tapës, përveç mobilieve (prodhimi i artikujve nga kashta dhe materialeve të gëshetuara – thurëse) (1.1%); përpunimi i produkteve ushqimore (0.7%); dhe prodhimi i pijeve (0.4%)”.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/shtrenjtohen-prodhimet-made-in-kosova/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala