Shtrenjtohen cigaret në Kosovë

Autori:Avdyl Pajaziti

Duhanxhinjve kosovarë po u ngarkohet xhepi pas rritjes së fundit të çmimeve të cigareve.

Gjatë këtyre ditëve, në të gjitha qytetet e Kosovës, përreth 13 për qind, janë shtrenjtuar cigaret. E që i bie që rreth 0.10 centë janë shtrenjtuar të gjitha produktet.

Kësisoj, një “Marlboro” tani kushton dy euro e tridhjetë centë, kurse e buta, 2.20 €, “Lucky Strike” 1.70 €, “Eva” 1.30 €…etj.

Qeveria e Kosovës më 22 korrik ka miratuar propozimin për ndryshimin e normave të akcizës për duhan, lojërat e fatit dhe fishekzjarrët, të propozuar sot në mbledhjen e Qeverisë nga ministri i Financave Avdullah Hoti.

Duke parë nevojën e harmonizimit me direktivat e BE-së, si dhe me normat tatimore me vendet në rajon, ministri i Financave ka propozuar ndryshimin e normave të akcizës të aplikueshme në disa produkte në Kosovë.

Nga ana tjetër, zëdhënësi i Doganës, Adriatik Stavileci, në një prononcim për “Zërin” tha se DK-ja do të zbatojmë vendimi e Qeverisë së Republikës. Dhe, që nga hyrja në fuqi menjëherë ka filluar së zbatuari ky vendim.

Siç njofton MF, ndryshimet të cilat janë propozuar janë si në vijim: ngritja e akcizës në duhan nga 35€/1000 copë në 38€/1000 copë, ngritja e akcizës me normë prej 40% në aparatet/makinat që përdorën në lojërat e fatit si dhe vendosja e akcizës prej 2€ për kg në fishekzjarrë.

“Kjo ka ndodhur edhe për shkak se është marrë parasysh që buxheti i vitit 2015 i aprovuar në fillim të vitit ka qenë i zotuar në masë prej mbi 90% dhe hapësira për shkurtime me qëllim të ruajtjes së rregullës fiskale ka qenë e kufizuar. Për këtë janë identifikuar masa afatgjate në të hyra të cilat nuk kanë efekte negative në mirëqenien sociale të popullsisë, aktivitetin ekonomik si dhe ambientin biznesor”, thuhet në komunikatën e Ministrisë së Financave. /Zëri/

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/shtrenjtohen-cigaret-ne-kosove/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala