Shteti porosit 12 milionë litra derivate (Dokument)

Autori:Avdyl Pajaziti

80 institucione publike të Rebpulikës së Kosovës janë duke pritur që të furnizohen me derivate. Për këtë punë tanimë është shpallur edhe tenderi.

Përgjegjësin për ta zgjedhur komaninë furnizuese e ka  Autoriteti Qendror i Prokurimit (AQP).

E, kompania “fatlume” që do të zidhet fituese e ketij tenderi do të ketë ne dorë miliona euro.

Ky tender do të ketë në vetë vlerën e  11,2 milionë litra naftë për vetura, ngrohje dhe gjeneratorë, si dhe 1,8 milion litra benzinë për 80 institucione të Republikës së Kosovës.

“…gjatë 36 muajve të ardhshëm ky autoritet do të kontraktojë blerjen e 6 milionë e 335 mijë litra nafte për vetura dhe mjete tjera lëvizëse, 752 mijë litra naftë për gjeneratorë, 4,1 milionë litra naftë për ngrohje si dje 1,1 milion litra benzinë për vetura”, thuhët në njoftimin e Autoritetit Qendror të Prokurimit.

Në njoftimin e publikuar nga AQP-ja thuhet se ky Autoritet Kontraktues është duke identifikuar furnizuesit që do të kenë kapacitete për të furnizuar me karburante 80 autoritete kontraktuese, e ku në këtë listë është Zyra e Presidentit, Zyra e Kryeministrit, Ministria e Punëve të Brendshme, ajo e Infrastrukturës, Ministria e Punëve të Jashtme, Prokuroria e Shtetit etj./GazetaFjala/.

 

Sasitë e përafërta për 36 muaj

1 Diesel për vetura  dhe mjete tjera lëvizëse 6,335,500.00 LITRA
2 Diesel për Gjenerator 752,078.00 LITRA
3 Diesel për nxehje 4,125,000.00 LITRA
4 Benzinë për vetura 1,181,306.00 LITRA
Gjithsej (1,2,3 dhe 4)  12,393,884.00  LITRA

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/shteti-porosit-12-mije-litra-dervate-dokument/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala