Shtëpitë e çuditshme

Autori:Avdyl Pajaziti

Kjo shtëpi në Abuja, Nigeri, është e ndërtuar në formë të aeroplanit. Kjo shtëpi ishte e ndërtuar nga Said Jammal për gruan e tij,Liza, për ta përkujtuar dashurinë e saj për udhëtim.

shtepia aeroplan

Kjo shtëpi në Miziara, Liban, i përngjan një Airbus A380.

Ndërtuesi 73 vjeçar Bohumil Lhota ka konstruktuar një shtëpi në Velke Hamru, Republika Çeke, e cila është në gjendje të të lëvizë poshtë e lartë dhe rrotullohet anash. Iu deshën thuajse 20 vite për ta krijuar. Në këtë fotografi, Lhota, shihet duke e lëvizur shtëpinë e tij në kahjen që do ai.

Shtëpia bio-klimatike afër Strasburg, në Francën Lindore, është e dizajnuar si orë diellore 3 diemnzionale, e vendosur në këndin e cila lidhet me lëvizjen e diellit. Gjatë verës ajo siguron hije, duke e mbajtur temperaturën e brendshme të freskët. Gjatë pranverës dhe vjeshtës, rrezet e diellit hynë në shtëpi përmes dritareve, gjë që e mban enterierin e shtëpisë të ngrohtë.

Liu Lingchao 38 vjeçar, i bëri vetes një dhomë të rehatshme 1 metër e gjysmë të gjërë dhe 1.8 metra të gjatë, e cila peshon rreth 59.8 kg.

Kjo shtëpi është ndërtuar mbi një gurë në lumin Drina, afër qytetit Serb, Bajina Basta. Ishte ndërtuar në vitin 1968 nga një grup i djemve të rinj.

Kjo shtëpi në jugperëndim të Francës, në Le Pian Medoc, është në pronësi të kompanisë Franceze Natura Cabana, të cilën ata e shfrytëzojnë për pushime ekologjikale.

Shtëpitë në Socuellamos, Spanjë qendrore,  të gjitha janë të ndërtuara nga butet e vjetra të verërave. Rreth 40 njerëz, shumica Turq dhe Bullgar etnik të cilët erdhën nga vendet e tyre në Socuellamos për të punuar në vreshtari. Punëtorët e kalojnë natën në këto bute.

Bimët e gjelbra e rrethojnë një ndërtesë ilegale në Guanzhou, Guandog, Kinë. E ndërtuar 10 vite më parë, shtëpia është e lartë 40 metra katror. Forcat ligjore të vendit janë treguar të pasuksesshëm në gjetjen e pronarit që nga zbulimi i ndërtesës në vitin 2012.

Kjo shtëpi në qytetin Siberian të Rusisë, Krasnoyarsk, është e ndërtuar si atraksion për turistët dhe për banorët e vendit. Gjithashtu edhe dhomat e saj janë të kthyera përmbys.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/shtepite-e-cuditshme/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala