Shqiptarët kanë postet më të larta në ISIS

Autori:Zekirja Shabani

E përditshmja italiane “La Stampa” ka publikuar sot artikullin me titull “Propagandë e rekrutim. Shqipëria udhëkryq i xhihadistëve”.

Autori i saj Lorenzo Vidino, korrespondent i kësaj gazete në Washington, informon mbi shqetësimin e shërbimeve sekrete antiterroriste evropiane, amerikane e të Lindjes së Mesme mbi rritjen e numrit të xhihadistëve shqiptarë që rekrutojnë luftëtarë të rinj të ISIS-it në komunitetin e diasporës shqiptare në Evropë, përfshirë dhe Italinë.

“Kosova ka numrin më të lartë në Evropë të luftëtarëve xhihadistë në Siri në raport me numrin e popullsisë dhe xhihadistët me etni shqiptare zënë postet më të larta në forcat ushtarake të Kalifatit të Bagdadit. Megjithëse jug-perëndimi i Ballkanit ka qenë gjithmonë një territor i islamit të moderuar e laik, ky problem ka lindur pas viteve ’90″, shkruan autori.

“Me fundin e komunizmit, Islami në Shqipëri – i vetmi vend në botë i deklaruar zyrtarisht ateist – qe pothuajse zhdukur, Ballkani u bë një vend i pushtimit propagandues të Vahabit. Fillimisht mbërritën për të sjellë ndihma humanitare gjatë konflikteve të përgjakshme të kohës, shoqata bamirëse dhe sauditët fetarë (Asambleja Botërore e Rinisë Myslimane), Kuvajtit (Ringjallja e Shoqërisë Trashëgimisë Islamike) bashkë me vendet e tjera të Gjirit krijuan një rrjet xhamish, qendra kërkimore dhe OJQ, qëllimi i vërtetë i të cilit ishte për të përhapur një interpretim ultra-letrar dhe militant të Islamit në popullsitë vendase. Të pajisur me petrodollarët nisën të kenë një konsensus midis të rinjve, rrënuar nga papunësia dhe varfëria, dhe u tërhequr shpesh nga mesazhi i fortë i vehabizmit mbi mundësitë që këto organizata janë duke ofruar”.

“Një brez i ri i Imamëve Ballkanit u formua në sajë të bursave bujare në shkollat më fundamentaliste të gadishullit Arabik. Dhe, pasi u kthyen në shtëpi, ata gjetën xhami të reja të ndërtuara me paratë nga Gjirit (100 ndërtuar në vetëm 10 vjet vetëm në Kosovë) me qëllim për të përhapur helmin xhihadist”.

“Luftëtarët e huaj me etni shqiptare, militantë të Shtetit Islamik apo të Jabhat al Nusra janë rreth 1000, 900 nga Kosova e 150 nga Maqedonia. Rrjetet e tyre janë të sofistikuara, shpesh të ndërthurura fuqishme me ato të krimit lokal të organizuar. Celulat e tyre operojnë në nivel lokal, të mirë-financuar dhe të armatosur, me lidhje të forta familjare që e bëjnë të vështirë depërtimin brenda tyre. Forcat e rendit vendor, shpesh pa mjetet e nevojshme e të akuzuara për korrupsion, bëjnë atë që munden dhe Shqipëria është shumë më efikase në këtë drejtim se sa Kosova dhe Maqedonia”.

Autori Lorenzo Vidino, kujton në artikullin e tij operacionin e autoriteteve të Tiranës në mars të viti 2014, që çoi në shkatërrimin e një rrjeti të sofistikuar të propagandës e rekrutimit të drejtuar nga dy imamët Bujar Hysa e Genci Balla.

“Hysa kishte lidhje të forta me Italinë, e pista ballkanike mbërrin drejtpërdrejtë në shtëpinë tonë. Shërbimet antiterroriste italiane në ambientet fondamentaliste ballkanike të vetëdijshëm për rrezikshmërinë e tyre, deri në atë pikë sa kanë frikë se Shqipëria mund të shndërrohet në atë që sot Belgjika është për Francën, prapavija logjistike nga ku planifikohen sulme.”

Artikulli i “La Stampa” hedh dritë mbi një fenomen të ri të rolit të rekrutuesve me etni shqiptare në territorin italian, kryesisht në Qendër e në Veri të vendit, si agjenci udhëtimesh në udhëtimin e të rinjve italianë të konvertuar në islam apo afrikano-veriorë, drejt Sirisë. Qe pikërisht rrjeti i shqiptarëve që ndihmoj adoleshentin nga Breshia me origjinë marokene, Anas el Abboubi, të jetë një nga luftëtarët e parë italianë të shtetit islamik në Siri. Hetimi i këtij rasti çoi në zbulimin e një rrjeti të sofistikuar rekrutimi e propaganda me bazë në Shqipëri e që vepronte në Lacio e Piemonte e ku figura qendrore ishte Lavdrim Muhaxheri, ish nëpunës i NATO-s në Kosovë, i bashkuar me Shtetin Islamik.

Po shqiptare që pista që ndihmoi italianen Maria Giulia Serxhio, martuar me xhihadistin shqiptarë Aldo Kobuzi të nisen drejt Sirisë.

Islami “made in Albania”, e mbyll artikullin autori, “mbetet një model tolerance. Por 20 vjet propagandë ekstremiste kanë tërhequr një pjesë të myslimanëve shqiptarë si në Ballkan e në diasporë, duke gjeneruar një burim të ri rreziku për Italinë”.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/shqiptaret-kane-postet-me-te-larta-ne-isis/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala