Shqiptarët e Luginës kërkojnë reciprocitet

Autori:Zekirja Shabani

Shqiptarët e Luginës së Preshevës i kanë dërguar tashmë mesazh të qartë Beogradit – atë që do të marrin serbët në Kosovë përmes Asocioacionit të Komunave njëjtë kërkojnë edhe shqiptarët në Serbi.

Liderët e shqiptarëve Jonuz Musliu dhe Ragmi Mustafa, kanë vetëm një kërkesë, reciprocitet. Sipas tyre Bashkësia e Komunave serbe për serbët në Kosovë i ka hapur rrugë krijimit të një komuniteti të komunave shqiptare në jug të Serbisë,transmeton Gazeta Fjala.

Dokumentet e nënshkruara në Bruksel mes Prishtinës dhe Beogradit mund ti hapin derën Serbisë për në Bashkimin Evropian, por sigurisht, mund të hapin një telash të ri për Beogradin dhe ndoshta kërkesa të reja nga Bashkimi Evropian.

Musliu kujton një referendum të shqiptarëve nga Serbia jugore në vitin 1992, dhe të ashtuquajturën “Marrëveshja për Kosovën” me Kosovën në vitin 2003, por edhe një platformë në vitin 2005, i miratuar nga tri komunat në jug – Bujanovcit, Preshevës dhe Medvegjës.

“Ne kemi pasur një një takim, ne do tëmbajmë edhe seancën e duhur natyrisht, ndërsa Prishtina dhe Tirana do të na ndihmojë në krijimin e reciprocitetit. Pas të gjitha, Evropa duhet të veprojë njëjtë që shqiptarëve nga Lugina e Preshevës tu jepen të njëjtat të drejta si të serbëve në Kosovë”, thotë Musliu “diplomatik”, duke u shmangur të përgjigjet nëse është koha për të kërkuar autonomi për shqiptarët në jug të Serbisë, raporton Sputnik, transmeton Gazeta Fjala.

Sipas Musliut të njëjtat kompetenca që serbët e Kosovës do të marrë përmes Asociacionit si në arsim, gjyqësor, polici e fusha tjera do të kërkojnë edhe për shqiptarët në jug.

“Nëse serbët duan autonomi në Kosovë, pse nuk mund të kemi? “, pyet ai.

Musliu, i cili aktualisht është në pozitën e kryetarit të Këshillit Kombëtar Shqiptar, ndërsa dikur ishte komandant i Ushtrisë Çlirimtare të Bujanovcit, Preshevës dhe Medvegjës, nuk e përjashtoi mundësinë se në qoftë se nuk u plotësohet ky kusht, shqiptarët do të marrin edhe masa të tjera.

“Ne do të shohim, ne do ti japim prioritet diplomacisë dhe pastaj ne do të shohim”, thotë ai.

Ndërkaq, Ragmi Mustafa, i cili udhëheq komunën e Bujanocit dhe është kryetar i Partisë Demokratike të Shqiptarëve në Luginën e Preshevës, thotë se për shqiptarët e kësaj ane kjo nuk është diqka e re. Sipas tij, që nga fillimi i bisedimeve të Brukselit kanë kërkuar që të kenë të njëjtin trajtim, si edhe serbët në veri të Kosovës.

“Kur ata arritën marrëveshje për Asociacion, duhet këto marrëveshje njëjtë përfshijnë komunitetet e shqiptarëve nga Lugina e Preshevës”, thotë ai.

Mustafa kujton deklaratën e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, gjatë një vizite në Beograd dhe Preshevë ku pati thënë se do të kenë të njëjtat të drejta dhe shqiptarët në jug të Serbisë dhe serbëve në Kosovë, dhe siç thotë ai, se deklarata nuk është tërhequr, transmeton Gazeta Fjala.

“Në qoftë se ata janë të interesuar dhe kryeministër i Kosovës dhe Shqipërisë, nuk ka asnjë arsye që ai të mos jetë i interesuar dhe kryeministri i Serbisë. Përmirësimi i të drejtave tona është vetëm një tregues i demokracisë më të madhe dhe një më afër i Serbisë drejt Bashkimit Evropian”, shpjegon ai.

Sa shqiptarët në fakt jetojnë në jug të Serbisë, nuk figuron askund në regjistrin e fundit të bërë, pasi pranuan të marrin pjesë në regjistrimin e vitit 2011. Sipas parashikimeve të bëra mbi bazën e rritjes natyrale dhe regjistrimit të vitit 2002 numri i shqiptarëve në tri komunat në jug të Serbisë është rreth 73 000!/Sputnik/

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/shqiptaret-e-lugines-kerkojne-reciprocitet/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala