Shqipëria, Maqedonia, SHBA-të dhe Gjermania – në luftë diplomatike me Rusinë e Serbinë

Autori:Avdyl Pajaziti

Një luftë e vërtetë diplomatike prapa skenave është zhvilluar dhe vazhdon të ndodh në selinë e UNESCO-s në Paris, mes diplomatëve të fuqive perëndimore dhe kolegët e tyre, aleatëve nga Shqipëria dhe Maqedonia, kundër përpjekjeve të Serbisë të ndihmuar nga Rusia për aplikimin e Kosovës për anëtarësim në UNESCO, shkruan dtt-net.

Kosova, e cila shpalli pavarësinë e saj në fillim të vitit 2008 do dëshpërimisht të bashkohet me agjencinë e OKB-së, por Serbia e ndihmuar fuqimisht nga Rusia dhe vendet e OKB-së që kishin marrëdhënie të mira me ish-Jugosllavisë deri në shpërbërjen e federatës gjatë luftërave Ballkanike në fillim të viteve ‘90- të, i ka vënë të gjitha makineritë e saja politike dhe diplomatike për të kundërshtuar anëtarësimin e Kosovës, transmeton zeri.info.

111 vende të botës e kanë njohur pavarësinë e Kosovës deri më tani dhe Serbia fuqimisht është duke luftuar kundër tij dhe po ndihmohet nga aleati i saj tradicional, Rusia.

Në shtator, lëvizja e parë mbi kërkesën e Kosovës për t’u bashkuar me UNESCO është iniciuar nga Shqipërisë me propozimin për të miratuar kërkesën e Kosovës për në Konferencën e Përgjithshme të këtij muaji.

Burimet perëndimore të BE-së nga UNESCO tregojnë se pas aplikimit zyrtar të bërë nga qeveria shqiptare për UNESCO-n në emër të Kosovës, diplomatët e Shqipërisë, Besiana Kadare (e bija e shkrimtarit të shquar dhe disa herë kandidat i çmimit Nobel për letërsinë, Ismail Kadare) dhe Agron Buxhaku (një shqiptar etnik) i Maqedonisë, kanë qenë në luftë argumentesh të vazhduara kundër përpjekjeve të zyrtarëve dhe diplomatëve të lartë të Rusisë dhe Serbisë që të hedhin poshtë kërkesën e Kosovës për anëtarësim të UNESCO-s.

“Ata ishin dhe janë aq aktive në këtë që në fillim të tetorit siç janë dhe vetë kosovarët”, ka thënë burimi.

Shqiptarët në Shqipëri dhe Kosovë janë bashkangjitur me njëri-tjetrin dhe ende mendojnë si një komb i vetëm, pavarësisht nga shpallja e pavarësisë së Kosovës në shkurt 2008.

“Dhe ky element i fuqishëm i identitetit të tyre kombëtar është ndjerë dhe shihet qartë dhe me forcë në ambientet e UNESCO-s në Paris që prej muajit të kaluar”, shton burimi i BE-së i cili kërkoi të mbetet anonim, duke shpjeguar ndërhyrjet e shumta të z. Buxhaku dhe znj. Kadare kundër taktikave të diplomatëve rusë dhe serbë për të refuzuar dhe të vonuar votimin e Konferencës së Përgjithshme të agjencisë së OKB-së, të caktuar për të hënën (09 nëntor).

Muajin e kaluar, Këshilli Ekzekutiv i UNESCO-s votuan në favor të Kosovës për kërkesën e saj në Konferencën e Përgjithshme 3-18 nëntor, transmeton zeri.info.

Serbia thotë se Kosova nuk është gati për t’u bashkuar me organizatat për mbrojtjen e trashëgimisë fetare dhe kulturore serbe. Ajo ka paralajmëruar gjithashtu se anëtarësimi në UNESCO do të dëmtonte bisedimet e ndërmjetësuara nga BE në mes të Beogradit dhe Prishtinës mbi atë që Brukseli e quan “përmirësim” i marrëdhënieve mes dy vendeve.

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq tha në debatin e UNESCO-s në Paris javën e kaluar se UNESCO “nuk duhet të politizohet”, dhe bëri thirrje për një debat për anëtarësimin e Kosovës në këtë organizatë të shtyhet në mënyrë që siç u shpreh ai “për t’i dhënë një shans dialogut “me Kosovën mbi marrëdhënie më të mira mes dy vendeve fqinje.

Në mënyrë të ngjashme, homologu i tij nga Moska, Sergey Lavrov ka thënë se fuqitë perëndimore janë duke e “përdorur” UNESCO-n si mjet për të legjitimuar pavarësinë e Kosovës, transmeton zeri.info.

“… Është e rëndësishme shmangja e politizimit të aktiviteteve të UNESCO-s, për të cilat ne jemi dëshmitarë në lidhje me përpjekjet për ta anëtarësuar Kosovën në UNESCO,kjo në shkelje të rezolutës së Këshillit të Sigurimit të OKB-së,” u citua të thoshte nga mediat ruse Lavrov.

Buxhaku thotë se argumentet e Serbisë dhe Rusisë janë të gabuara dhe krejtësisht të rreme.

“Gjatë ndërhyrjeve të mia në disa takime dhe debate që nga 3 tetori e kam përmendur gjithashtu se Kosova ka një popullsi të re e cila duhet të përfitojë nga programet e shumta arsimore të UNESCO-s. Përfitimet për qytetarët e Kosovës përmes programeve të UNESCO-s do të kenë dimension rajonal dhe BE-ja duhet gjithashtu të promovojë dhe të investojë për qytetarët anembanë Ballkanit, “tha ambasadori i Maqedonisë në Francë, transmeton zeri.info.

“Nga Federata ish-Jugosllave tani kemi shtatë shtete të reja. Dy janë anëtarë të Bordit Ekzekutiv të UNESCO-s (Maqedonia dhe Mali i Zi) dhe mandati i tyre përfundon këtë vit dhe dy të tjerë (Sllovenia dhe Serbia) do të bashkohen për katër vitet e ardhshme. Ky diversitet nga rajoni është pjesë e pasurisë së UNESCO-s. A mund ta imagjinoni një UNESCO të sotme me vetëm 5 shtete nga Afrika siç ishte në vitin 1945, kur kishte vetëm 53 vende në atë kohë në mbarë botën? Me këtë mënyrë të menduarit, Spanja do ishte përfaqësuesi i vendeve në të gjithë Amerikën Latine në qoftë se ne do të respektojmë “në mënyrë rigoroze” të drejtat ndërkombëtare dhe rendin në botë si disa nga diplomatët këtu që janë duke thënë “, lexon një transkript nga një prej ndërhyrjeve Buxhaku kundër Serbisë dhe Rusisë diplomatë në të UNESCO-s .

Ka pasur shumë argumente të ngjashme dhe kundër-argumentet e tipit të tillë nga të dy palët gjatë debateve që nga fillim i tetorit në selinë e UNESCO-s.

Serbia javën e kaluar ka bërë thirrje për shtyrjen e votave të kërkesës së Kosovës edhe për dy vjet.

Luftimet e fuqishme mes diplomatëve të pro-Kosovës dhe vendeve pro-Serbisë do të dëgjohen të hënën. Beogradi shpreson se aleatët e saj të udhëhequr nga Rusia do të mbështesin me një shumicë të thjeshtë votash kërkesën e Serbisë për të shtyrë votimin përfundimtar për një mjedis më të mirë ‘politik’. /Zeri/

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/shqiperia-maqedonia-shba-te-dhe-gjermania-ne-lufte-diplomatike-me-rusine-e-serbine/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala