Shpërthim në Ankara, raportohen 28 të vdekur (Foto)

Autori:Zekirja Shabani

Së paku 28 njerëz kanë humbur jetën dhe mbi 60 të tjerë janë plagosur nga një shpërthim i dyshuar i një automjeti bombë në kryeqytetin e Turqisë, Ankara.

Shpërthimi ka ndodhur pranë një zone ku gjenden selitë ushtarake dhe të parlamentit.

Guvernatori i Ankarasë, Mehmet Kiliclar, ka thënë se bomba duket se ka pasur në shënjestër një konvoj autobusësh që bartnin personel ushtarak.

ankara

Zëvendëskryeministri Bekir Bozdag e ka quajtur një akt terrorizmi, njofton BBC.

Në vendin e ngjarjes janë dërguar autoambulanca dhe zjarrfikës, ndërsa shpërthimi është dëgjuar në gjithë qytetin.

Akoma nuk është e qartë se kush qëndron prapa sulmit. Rebelët kurdë, grupi militant Shteti Islamik dhe një grup ekstremist majtist kanë kryer në të kaluarën sulme në Turqi.

Në tetor të vitit të kaluar, një shpërthim në Ankara vrau mbi 100 veta. Ndërsa në muajin e kaluar, një sulmues vetëvrasës shkaktoi vdekjen e dhjetë njerëzve në Stamboll. /Telegrafi/

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/shperthim-ne-ankara-raportohen-28-te-vdekur-foto/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala