Shpendit i miratohet buxheti

Autori:Zekirja Shabani

Pas më shumë se një orë diskutim për propozim buxhetin e vitit 2015, asamblistët e Kuvendit Komunal të Prishtinës me 42 vota për dhe pesë kundër miratuan buxhetin për vitin 2015 dhe kornizën afatmesme buxhetore për vitin 2015-2017.

Në seancën e jashtëzakonshme nuk ishte i pranishëm i pari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, dhe sipas asamblistëve të pranishëm, buxheti prej rreth 62 milionë eurove nuk përmbushë nevojat e të gjithë qytetarëve të kryeqytetit.

Nënkryetari i Prishtinës Dardan Sejdiu ka thënë se për herë të parë buxheti i propozuar prej 69 milionë eurove, i pa pranuar nga Ministria e Financave me arsyetimin se është përtej qarkores buxhetore, ka qenë buxhet që është kalukuar me regjistrimin e popullsisë

Sipas Buxhetit të miratuar në KK Prishtinë, të hyrat vetjake të planifikuara për vitin 2015 do të arkëtohen kryesisht nga taksa për leje ndërtimi dhe nga tatimi në pronën e paluajtshme. Burime sekondare të të hyrave do të jenë gjithashtu edhe të hyrat nga parkingu, shpronësimet e tokave komunale, legalizimi i ndërtimeve pa leje dhe taksa për shfrytëzimin i sipërfaqeve publike.

buxheti

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/shpendit-i-miratohet-buxheti/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala