Shpendi të reflektojë ose të japë dorëheqje

Autori:Avdyl Pajaziti

Kryetari i grupit parlamentar i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK) në Komunën e Prishtinës, Sami Hamiti, e ka quajtur të gabuar mënyrën se si është duke qeverisur kryetari i komunës, Shpend Ahmeti.
Në këtë intervistë për “Epokën e re”, ai ka thënë se në tri aspektet e zhvillimit të pushtetit lokal kryetari Ahmeti ka dështuar.
“Në aspektin administrativ sigurisht se e keni parë që Ahmeti ka larguar punëtorë dhe ekspertë të karrierës, ndërkohë që e ka stërmbushur administratën me aktivistë të Vetëvendosje!-s, të paaftë për të kryer punë profesionale. Në parametra ekonomikë trendët janë në rënie si në aspektin e grumbullimit të të hyrave vetjake, po ashtu edhe në aspektin e zhvillimit të projekteve kapitale. Edhe në aspektin politik ka dështuar, duke mos qenë i aftë të vendosë komunikim normal në mes të ekzekutivit dhe Kuvendit”, ka deklaruar Hamiti, duke shtuar se me qeverisjen e Vetëvendosje!-s ka vetëm stagnim dhe jo zhvillim të kryeqytetit.
“Nga 25 milionë të projektuara për investime kapitale, në gjashtëmujorin e parë i ka shpenzuar 2 milionë e 140 mijë euro. Nga 27 milionë të planifikuara si të hyra vetjake, ka grumbulluar vetëm 8 milionë e 400 mijë (ose 30 %). Do të thotë, prej pasluftës është niveli më i ulët i inkasimit të mjeteve vetjake dhe i shpenzimeve për investime kapitale. Pra, shifrat nuk tregojnë zhvillim, por stagnim”, ka vlerësuar Hamiti. Kurse sa i përket aspektit të ndërtimit të rrugëve, Haiti ka thënë se kjo qeverisje nuk ka arritur të realizojë as një të tretën e projekteve të kohës së qeverisjes së Mustafës. Në këtë kontekst, Hamiti ka thënë se qeverisja e Vetëvendosje!-s nuk e ka ndërtuar asnjë çerdhe dhe asnjë shkollë si dhe nuk i ka ndalur ndërtimet pa leje, meqë trendi i ndaljes së këtyre ndërtimeve ka filluar tre-katër para se të vijë Vetëvendosja! në pushtet. Sipas Hamitit, Kuvendi është duke e kryer punën si duhet, kurse ekzekutivi jo.
Ai ka thënë se opozita nuk është duke e bllokuar punën, por kryetari Ahmeti po e bllokon vetveten. “Z. Ahmeti është duke e bllokuar vetën nga mosdija dhe mosfuqia politike, sepse ai është peng i komiteteve politike të Vetëvendosje!-s. Opozita nuk e ka për detyrë ta zhbllokojë z. Ahmeti, por ai duhet të gjejë mënyra bashkëpunimi me Kuvendin dhe të arrijë kompromise”, është shprehur Hamiti.
Ai e ka porositur kryetarin e Prishtinës të jetë më i përgjegjshëm dhe të bashkëpunojë me Kuvendin nëse do t’i realizojë qëllimet e veta në të mirë të kryeqytetit ose të japë dorëheqje.
Hamiti në këtë intervistë ka folur edhe për zgjedhjet brenda LDK-së si dhe për funksionimin e koalicionit PDK – LDK në nivel vendi.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/shpendi-te-reflektoje-ose-te-jape-doreheqje/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala