Shkolla neoklasike e ekonomisë

Autori:Avdyl Pajaziti

Shkolla neo-klasike e mendimit ekonomik, është mendim i spektrit të gjerë të ideve nga të cilat ekonomia moderne ka evoluar. Metoda është kryesisht shkencore, me supozime, hipoteza dhe përpjekje për të nxjerrur rregulla të përgjithshme apo ligjet rreth sjelljeve të firmave dhe konsumatorëve.

Për shembull, ekonomitë neo-klasike, supozojnë që agjentët ekonomik janë racional në sjelljet e tyre, dhe konsumatorët kërkojnë të maksimizojnë dobinë dhe firmat kërkojnë të maksimizojnë fitimet. Objektivat kontraste të maksimizimit të dobisë dhe profiti, formojnë bazat e kërkesës dhe teorisë së furnizimit. Një tjetër kontribut i këtij mendimi ishte fokusi në vlerat margjinale, si kostoja margjinale dhe dobia margjinale.

Ekonomistët neo-klasik janë: William Jevons, Carl Menger dhe Leon Walras.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/shkolla-neoklasike-e-ekonomise/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala