Shkolla Kejnsiane e ekonomisë

Autori:Avdyl Pajaziti

Ekonomistët kejnsian tërësisht e pasojnë idetë kyçe makro-ekonomike të ekonomistit të njohur Britanez John Maynard Keynes. Keynes konsiderohet si ekonomisti më i rëndësishëm i shekullit të 20-të.

Në esencë, ekonomistët Keynsian janë skeptik se në qoftë se tregjet e lira lihen vet, në mënyrë të pashmangshme shkojnë drejt ekuilibrit të punësimit total.

Qasja kejnsiane është intervencioniste, që vije nga besimi se nëse interesi personal që e drejton sjelljen mikro ekonomike jo gjithmonë qon drejt zhvillimit afatgjatë makroekonomik apo stabilitetit afatshkurtë makroekonomik. Ekonomia kejnsiane është esencialisht një teori e kërkesës agregate, dhe e asaj se si më mirë t manipulohet me anë të politikave makroekonomike.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/shkolla-kejnsiane-e-ekonomise/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala