Shkencëtarët zbulojnë se pse njerëzit kanë frikë

Autori:Avdyl Pajaziti

Shkencëtarët kanë zbuluar një strukturë të trurit që quhet amigdala e cila arrin të përcaktojë nëse jeni person që frikësoheni lehtë apo jo.

Ekspertë të Institutit Teknologjik të Kalifornisë shpjeguan se amigdala luan një rol të rëndësishëm kur përballemi me situata që na frikësojnë dhe është e lidhur me gjendjet emocionale si ankthi , autizmi apo depresioni.

Sipas studimeve të publikuara në gazetën “Shkenca Psikologjike” , personat me amigdalë të dëmtuar kanë tendencën ti përballojnë më mirë kërcënimet dhe frikën se sa ata që kanë një amigdalë të fortë.

Kjo pjesë e trurit gjithashtu na bën të kemi një reagim më të ashpër ndaj ankthit dhe situatave që na krijojnë tension.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/shkencetaret-zbulojne-se-pse-njerezit-kane-frike/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala