Shëndetësia ndër institucionet më të korruptuara

Autori:Avdyl Pajaziti

Dita evropiane për të drejtat e pacientëve është shënuar edhe në Kosovë, ku është folur për korrupsionin në shëndetësi.

Hasan Preteni, drejtor i Agjencisë Kosovare kundër Korrupsionit, ka bërë të ditur se sistemi shëndetësor në Kosovë hyn në mesin e gjashtë institutcioneve më të korruptuara në vend.

“Nuk ka njësi specifike për matjen e korrupsionit. Njësi vetëm është perceptimi publik. Qytetari krijon këtë perceptim duke u ballafaquar me të qenit pacient. Në raportet e mekanizmave vendor dhe ndërkombëtar, që janë të specializuar për matjen e perceptimit të përgjithshëm qytetarë, thuhet se gjendja në shëndetësi nuk është e mirë”.

“Në raporte të ndryshme, thuhet se shëndetësia ka qenë në mesin e gjashtë grupeve të institutcioneve më të korruptuara ku hyjnë edhe KEK- u , Gjykatat, Doganat , Agjencia e Privatizimit dhe Posta”, ka shtuar Preteni.

Për korrupsionin në shëndetësi, ka folur edhe udhëheqësi i zyrës së Organziatës Botërore të Shëndetësisë në Kosovë, Skender Syla.

“Korrupsioni pa dyshim është çështje e shëndetit publik që nuk do të zhduket vetëvetiu dhe nuk mund të injorohet në asnjë moment. Korrupsioni në sektorin shëndetësor mund të jetë çështje në mes jetës dhe vdekjes. Adresimi i korrupsionit në sektorin shëndetësor është i domosdoshëm për të arritur rezultate të mira për statusin shëndetësor të popullatës”

“Sot në aspektin global është si sëmundje publike globale dhe pengesë kyçe e qeverisjes së mirë dhe zhvillimit të mirëfillt. Ndonëse nuk ka ndonjë definicion të korrupsionit, më së shpeshti përdoret definicioni i keqpërdorimit të funksionit publik për përfitime personale”, tha Syla.

Sidoqoftë, Curr Gjoca drejtor gjeneral i Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, ka pohuar se sa i përket luftimit të korrupsionit, institucioni që ai drejton ka marrë masa së bashku me Ministrinë e Shëndetësisë që “akterët kryesor që merren me këtë dukuri, t’i bëjë pjesë të organeve më të larta vendimmarrëse për të pasur çasje të plotë në diskutime dhe politika shëndetësore.

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/shendetesia-nder-institucionet-me-te-korruptuara/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala