Shëmtitë e kryeqytetit (Foto)

Autori:Avdyl Pajaziti

Beton i thyer, shkallë të çrregulluara, mbeturina vend e pa vend, gropa në rrugë, shtylla të rrezuara e shporta të ndryshkura,  janë gjërat që më së shumti i bijën në sy çdo qytetari që viziton, kryeqytetin e Kosovës, Prishtinën.

Rregullimi i tyre nuk është bërë edhe pas ardhjes së Shpend Ahmetit në krye të Komunës, ndonëse në fushatë kishte dhënë goxha premtime për këto çështje.

Gjendjen reale të disa pjesëve të Prishtinës e tregojnë edhe fotografitë e bëra nga Gazeta Fjala.

11880899_846879252064326_571924668_n

11868635_846879332064318_388389125_n

Të irrituar me këto parregullsi janë edhe vetë qytetarët e Prishtinës. Por, thonë se edhe janë mësuar të jetojnë me këto pamje.

“Parregullsi ki sa dush, tu u nis prej qatynev shkallëve që pak sekonda ma herët i kalova”, thotë Bashkim Saliu.

“Përditë i shoh, sa që kanë nis mem irritu”, thotë ajo më zë të lartë.

E po të njëjtit mendim është edhe Valbona, e cila po ashtu i sheh si pengesë çrregullimet në vendet në të cilat i bie të kalojë.

“Më pengojnë gurët, shkallët e prishura e sidomos mbeturinat që hidhen vend e pa vend”.

11868641_846879302064321_51625668_n

11857562_846879238730994_1898619016_n

Derisa, Lumnie Ismajli ecte nëpër këto shkallë duke u kujdesur që të mos rrëzohet. Ajo për gazetën Fjala tha se edhe pse asnjëherë nuk është ankuar, ajo prapë e sheh të nevojshme që dikush të dal e t’i rregullojë ato.

“Jo s’jemi anku askund për këtë punë. Mua çdo ditë më bie të kalojë në këto shkallë, me duket vetja sikur po eci sa andej e këndej”, thotë ajo./Gazeta Fjala/.

11897046_846879225397662_1592787577_n

11880875_846879255397659_1113594067_n

11868690_846879328730985_1857817906_n

11850803_846879298730988_807935148_n

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/shemtite-e-kryeqytetit-foto/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala