Serbia thotë se nuk do t’ia lërë Kosovës Gazivodën

Autori:Avdyl Pajaziti

Mediet serbe ankohen se Brukseli do të vendosë pengesa të reja, me qëllim që, siç thonë ato, të ngadalësojnë rrugën e Serbisë për në BE.

Gazeta e Beogradit “Novosti” ka zbuluar se kjo gjë bëhet me qëllim që të gjitha vendet e Ballkani me pako të pranohen anëtare të Bashkimit Evropian.

Mu për këto arsye, thekson gazeta, përkundër Marrëveshjes së Brukselit, po vendosen kushte të reja, në radhë të parë 11 kushtet gjermane, transmeton Koha.net.

Heqja e barrikadës në Urën e Ibrit në Mirovicë, të cilën Beogradi vazhdon ta quajë me cinizëm Park i Paqes, është gur sprove për rrugën evropian të Serbisë.

Kjo kërkesë për Beogradin është i papranueshëm ndërsa Brukseli thotë se pa largimin e kësaj barrikade nuk do të ketë hapje të kapitujve negociues.

Sipas “Novostit” në listën e kërkesave, krahas Marrëveshjes së Brukselit, Serbai mund të pranojë që objektet energjetike strategjike “Gazivoda” dhe “Valaç”, t’ia lërë Prishtinës

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/serbia-thote-se-nuk-do-tia-lere-kosoves-gazivoden/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala