Serbia në zjarr: Kapitulli 35 kërkon njohjen e Kosovës, reagon Daçiq

Autori:Avdyl Pajaziti

Ministri për Punë të Jashtme i Serbisë, Ivica Daçiq ka thënë se kërkesat e BE-së përmes draft kornizës të kapitullit 35, që ka të bëj me Kosovën në negociatat e Serbisë me BE-në për anëtarësim, janë absolutisht të papranushme, pasi shumica e pikave nuk kanë status neutral dhe kërkojnë njohjen e Kosovës.

“E konsiderojmë kërkesën të paranueshme. Dialogu midis Prishtinës dhe Beogradit, është neutral, dhe çdo gjë që kalon këto kufij është e papranueshme për ne, dhe jam i bindur se kjo është e vërtetë edhe për vende të tjera të BE-së që nuk e kanë njohur Kosovën”, ka thënë Daçiq në një intervistë për të përditshmen serbe “Kurir”, transmeton Indeksonline.

Ai është bërë më specifik duke thënë se është e papranueshme për Serbinë që dialogu të bëhet midis Kosovës dhe Serbisë ne vend të Prishtinës dhe Beogradit, apo që pikat administrative të zëvendësohen me pika kufitare me simbole shoqëruese. /Indeksonline/

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/serbia-ne-zjarr-kapitulli-35-kerkon-njohjen-e-kosoves-reagon-daciq/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala