Serbia ndërton edhe një kamp në Preshevë

Autori:Gazeta Fjala

Ministri i Mbrojtjes së Serbisë, Bratislav Gasic ka thënë  se për shkak të krizës në kufirin  serbo-maqedonas një ditë më parë në fushën e fshatit ne Miratoc duhet  formuar edhe një kamp të madh për insalimin e mijera emigrantëve nga Lindja e Mesme të cilët kalojnë nga Maqedonia në Serbi.

Gasic gjatë një turneu në kampin në fshatin Miratovc, tha se ka hapësirë edhe për një qendër pritjeje sikur ajo në Preshevë, për rreth 5 mijë refugjatë.

Ai shtoi se një numër i madh njerëzish erdhën në Serbi në 24 orët e fundit dhe se ai priste një fluks me intensitet të ngjashëm të refugjatëve në ditën e ardhshme.

Sipas ministrit, gjatë ditës, në këtë kamp të pritjeje në Miratovc do të merren pos ushtrisë, policsë edhe një ekip i mjekëve nga spitali ushtarak në Nish.

Gjithashtu do të instalohet edhe energjia elektrike në vend dhe mjetete tjera teknike për të mundesuar të lëshohen certifikata për refugjatët me qëllim për të kërkuar azil në Serbi./ GazetaFjala

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/serbia-ndertohet-edhe-nje-kamp-ne-presheve/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala