Serbët e Mitrovicës kërkojnë ridizajnim të kufijve kadastral

Autori:Gazeta Fjala

Sipas Marrëveshjes së Brukselit, Mitrovica jugore dhe Mitrovica veriore duhet të bëjnë përcaktimin kufijve kadastral deri më datë 10 tetor, që i bie deri nesër.

Mirëpo, problem i madh në këtë drejtim ka dalë kërkesa e serbëve, të cilët po duan të dilet përtej Pakos së Ahtisarit, duke e bërë ridizajnim të ri të kufijve të këtyre dy komunave, që nënkupton rindarje të Mitrovicës, shkruan Veriu.info.

Burime të Veriu.info bëjnë të ditur se pala serbe po e kushtëzon këtë proces, me zhvendosjen e kufirit në lumin Ibër, me ç’rast fshtrat Suhodoll, Gushavc dhe Viranc, që gjenden përtej Ibrit dhe që me Pakon e Ahtisarit i takojnë komunës jugore të Mitrovicës do të mbesin me komunën e Mitrovicës së veriut. Po ashtu sipas kësaj kërkese e gjithë rrjedha e lumit Ibër, do t’i takoj komunave veriore serbe.

Veriu.info mëson se kryetari i Mitrovicës së jugut, Agim Bahtiri, është nën presion të kësaj situate dhe gjatë ditës së sotme do t’i takon grupet parlamentare të Kuvendit të Komunës së Mitrovicës, me qëllim të ndërtimit të një qendrimi të përbashkët për të mos e lejuar këtë rindarje të re të Mitrovicës.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/serbet-e-mitrovices-kerkojne-ridizajnim-te-kufijve-kadastral/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala