Sektori i ndërtimtarisë në krizë

Autori:Avdyl Pajaziti

Ndërtimtaria paraqet njërin ndër sektorët më të rëndësishëm në zhvillimin e ekonomisë së vendit tonë, mirëpo përkundër kësaj rëndësie ky sektor mbetet në krizë. Kështu u tha në debatin e organizuar nga Oda Ekonomike Gjermano-Kosovare me temën” Sfidat e sektorit të Ndërtimit në Kosovës”.

Kryetari Oda Ekonomike Gjermano-Kosovare, Samir Krasniqi deklaroi se me krizën globale të vitit 2008, u vërtetua se sa është i rëndësishëm ky sektor për ekonomin globale. Mirëpo, sipas tij rëndësia e këtij sektori është po aq e madhe edhe në vendin tonë, prandaj edhe interesimi për t’u

merr me këtë fushë mbetet i madh në vendin tonë.
Krasniqi tha se meqë në kryeqytetin e Kosovës, në Prishtinë është koncentrimi më i madh i ndërtimit, janë shënuar hapa pozitiv në vënien e një rregulli dhe ligji nga qeverisja aktuale.

Kurse, drejtori i Urbanizimit në Komunën e Prishtinës, Liburn Aliu theksoi se çdo lloj ngritje e zërit, duke përfshirë këtu debatet e tilla, diskutimet me pjesëmarrës të ndryshëm që kanë interes në këtë fushë, duk e mos përjashtuar edhe protestat, janë të nevojshme për një ndryshim pozitiv në Komunën e Prishtinës.

Pjesëmarrës në këtë diskutim ishin edhe arkitektë e përfaqësues të shoqatave të ndërtimtarëve.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/sektori-i-ndertimtarise-ne-krize/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala