Sekreti për të mos i harruar emrat

Autori:Avdyl Pajaziti

Nëse ju e keni  të vështirë për të kujtuar emrat e njerëzve, nuk jeni i vetmi. Të gjithë e kemi përjetuar atë – ju takoni dikë dhe përpiqeni për të kujtuar emrin e tyre. Është frustruese.
Qëllimi është për të bërë emrat kuptimplotë dhe për të rritur aftësinë tuaj për të kujtuar ata. Këtu janë 7 teknika që mund t’ju ndihmojnë:

Thuaje, thuaje, thuaje. Duke përdorur emrin e një personi krijon një lidhje që bënë atë si të ketë  vlerë .Kjo i bën ata të ndjehen mirë dhe ju ndihmon të mbani mend. Bëjeni zakon përdorimin e emrave të njerëzve shpesh.

Rri i vëmendhshëm. Kur ju prezantoheni me dikë, kushtoni vëmendje dhe të bëni çdo gjë që ju mund të përqendroheni në atë person. Nëse ju hutoheni, emrat nuk do të regjistrohen.

Përsëriteni. Mënyra më e mirë për të kujtuar një emër është për të përsëritur atë pasi ju jeni njoftuar me dikë. Përsëriteni atë në kokën tuaj dhe thoni atë me zë të lartë.

Luani asociacione. Kur ju dëgjoni emrin, do të përpiqen që të lidhen me diçka që ju keni mësuar në lidhje me personin: Becky nget një biçikletë, Fred pëlqen të peshkoj, Michael punon në fushën e marketingut. Kjo është një teknikë e thjeshtë që me të vërtetë funksionon.

Studioni fytyrën. Përpiquni për të gjetur diçka të lehtë për të kujtuar rreth tyre. Lidh emrin me karakteristikat e tyre për shembull, “Beni me ballë të madh”.

Referencat. Nëse ju jeni takim me dikë me emrin Shelly, ju mund të mbani mend se shokun tuaj kolegj ishte Shelly, dhe ajo kishte erë të keqe të këmbëve. Me të vërtetë ju ndihmon të mbani mend, dhe kjo mund të sjellë një buzëqeshje në fytyrën tuaj.

Besoni në vetvete. Është e lehtë të thuash: “Oh, unë thjesht nuk mund të mbaj mend emrat.” Por ju natyrisht se mundeni.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/sekreti-per-te-mos-i-harruar-emrat/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala