Sa po i keqpërdorin OJQ-të projektet

Autori:Avdyl Pajaziti

Organizata jo qeveritare nuk po i përmbushen kritereve të  institucioneve shtetërore kur marrin projekte.  Një fakt të tillë e thotë edhe vet drejtori i rinisë në Ministrinë e Kulturës, Xhevat Bajrami.

Ai ka treguar për Gazetën Fjala se disa OJQ nuk i kanë përmbyllur projektet dhe për këtë i kanë dërguar në zyrën ligjore.

“Ne i kemi dy-tre raste që kemi dërguar në zyrën ligjore edhe pastaj  kjo zyrë i dërgon në  ministri të drejtësisë dhe atje trajtohen”, ka thënë ai.

Bajrami ka treguar po ashtu se OJQ’të që kanë avance të  hapura nuk mund të marrin projekte të reja.

“…ajo OJQ që ka avance të hapura nuk mund të marr projekte të tjera. Ne e kërkojmë listën prej financave, vetëm nëse ata nuk i kanë tregu. Por nuk përjashtoj mundësin që mund të këtë OJQ që kanë marr projekte pa i mbyllur projektet e tjera”, thotë Bajrami.

Ai tregon se rregullorja e nxjerrur së fundi nga Ministria e Kulturë që synon të rregullonte financimin e OJQ-vë nuk është funksionale pas, sipas tij Ministria e Financave nuk ka lejuar nxjerrjen e një rregullore të tillë./Gazeta Fjala/.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/sa-po-i-keqperdorin-ojq-te-projektet/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala