Rusia ia mësynë Evropës me armë

Autori:Zekirja Shabani

Rusia është duke bartur trupat dhe armët – përfshirë raketat me mbushje bërthamore – në territorin e saj perëndimor të Kaliningradit.  Me këtë shkallë të armatimit, ky rajon është tani një nga vendet më militare të Evropës.

Një zyrtar i NATO-s, ka thënë për REL në kushte anonimiteti se “Moska po stacionon mijëra trupa, duke përfshirë brigada detare dhe të këmbësorisë, avionë ushtarak, njësi të mbrojtjes ajrore me rreze të gjatë dhe qindra automjete të blinduara në këtë territor”.

Aktiviteti ushtarak në Kaliningrad, i cili nuk ka lidhje tokësore në Rusi dhe e cila kufizohet me shtetet anëtare të BE-Lituaninë dhe Poloninë, ka ngritur alarme në Vilnius dhe Varshavë që mund të dëgjohet në mënyrë të qartë në Bruksel dhe Uashington.

“Ata janë duke bërë stërvitje të mëdha ushtarake në territorin e Kaliningrad (i cili është) shumë, shumë afër lagjen tonë”, thotë Andrius Kubilius, kryeministër i Lituanisë.

“Pra, natyrisht që ne jemi të shqetësuar në lidhje me zhvillimet e tilla ushtarake shumë afër kufijve tanë”.
Pjesërisht për shkak të shqetësimeve të tilla, NATO gjatë këtij muaji ka kryer manovra ushtarake në Poloni dhe Shtetet e Baltikut. Një karvan ushtarak amerikan ka udhëtuar kohët e fundit nëpër Evropën Lindore dhe Qendrore për të mbrojtur rajonin dhe Ëashingtoni tha se është debatuar se ku të vendos pajisjet e rënda ushtarake në vendet baltike dhe të Evropës Lindore që janë në kufi me Rusinë.

rusia 1

Rajoni i Kaliningrad, i cili shtrihet përgjatë Detit Baltik në atë që dikur ishte Prusisa Lindore, ka mbajtur gjatë vlerë strategjike.

Përpara bazës operative

Aneksuar nga Gjermania në vitin 1945, Kaliningrad ishte një zonë e mbyllur ushtarake gjatë epokës sovjetike, që do të thotë vetëm dikush me leje speciale mund të hynte në të.
Ajo është tani shtëpi për  Flotën detare Ruse në Baltik, si dhe bazat ajrore në Chernyakhovsk dhe Donskoye, me mijëra trupa ruse të stacionuar atje.
Si konfrontim me Perëndimin, Rusia po e gjenë  Kaliningradin “vendi ideal” për të vendosur pajisje ushtarake, shpjegon Dimitri Gorenburg, një ekspert rus ushtarak në Korporatën CNA në Arlington, Virginia.
Kaliningrad gjithashtu shërben si pikë e mundshme fillestare për raportet e shumta të aktivitetit ushtarak rus mbi hapësirën ajrore dhe detare të Baltikut, tregon Gorenburg.

“Nga Kaliningradi ju mund të shkoni vetëm të drejtë dhe atje janë Suedia, Polonia, Gjermania nuk është shumë larg,” shpjegon Gorenburg.

“Pra, kjo është pothuajse si ju të mund të vendosni atë bazë operative, pa lënë territorin e vendit tuaj”.
Gorenburg thotë se roli në rritje i flotës ushtarake baltike është në kontrast me të kaluarën e saj paqësore.

“Është afër me të gjitha kantinieret detare kryesore. Ky ishte një vend ku ata testuan një numër të madh të anijeve të reja”, thotë Gorenburg.

“Misioni i saj kryesor para krizës u përqendrua kryesisht në mbrojtjen e bregdetit. Në Detin Baltik nuk kishte shumë  aktiviteteve ushtarake deri në kohët e fundit”.

Sipas NATO-s dhe analistëve rajonal, një nga shqetësimet kryesore për Perëndimin është se Moska ka vendosur raketa Iskander në Kaliningrad.

Iskander-ët janë në gjendje për mbushjen konvencionale dhe bërthamore dhe kanë një rreze prej 400 kilometrash – që do të thotë se në qoftë se ato do të ishin të stacionuara në Kaliningrad shumë qytete evropiane, duke përfshirë Berlinin dhe Varshavën, do të ishin në rrezen e tyre.
Në të kaluarën, Kremlini ka përdorur kërcënimin e dërgimit të Iskander-ëve në Kaliningrad si një lloj mjet negocimi.
Në vitin 2008, Moska ka thënë se do të stacionoj raketat aty në qoftë se Uashingtoni shkon përpara me planet për të ndërtuar mburojën raketore amerikane në Poloni dhe Republikën Çeke.
Në vitin 2009, Presidenti amerikan Barak Obama braktisi ato plane.
Këto raketa Iskander janë raportuar të jenë  vendosur, të paktën përkohësisht, kur Presidenti rus Vladimir Putin ka urdhëruar  stërviten ushtarake në Kaliningrad, në dhjetor 2014 dhe mars 2015, pa njoftim paraprak në Perëndim.
Aty u zhvilluan stërvitje me 9.000 trupa dhe 55 anije detare që marrin pjesë në ushtrimet e 5-10 dhjetor.

Në Poloni, kërcënimi potencial që vjen nga raketa Iskander nxitet Varshavë për të përmirësuar sistemin e saj me të mbrojtjes nga ajri, sipas Pavel Flaisher, një hulumtues në Fondacionin Kazimirit Pulaski të Varshavës.
“Ne sapo përfunduam procesin e prokurimit për një sistem të ri të mbrojtjes nga ajri, dhe kemi zgjedhur Sistemin [US] Patriot [mbrojtjes nga raketat],” thotë Fleischer.

“Pra, ne mendojmë se aftësitë tona do të rritet gjatë viteve të ardhshme”.
Në mars, Polonia tha se ishte duke kërkuar për të marrë raketa TOMAHAËK për nëndetëset që Polonia është duke planifikuar për t’i blerë deri në vitin 2030.

Frika e “Provokimit”

Në Lituani, lidhja hekurudhore kryesore është në mes të Kaliningradit dhe Rusisë. Udhëheqësit janë të shqetësuar se Kremlini mund të ketë planifikuar  një “provokim” që në atë territor të eskalohet situata, sipas Kubilius.
“Ne jemi frikë nga çdo lloj të provokimi të mundshëm mbi rrugët tranzite, si hekurudhat, apo transportit të gazit, apo rrugët tranzite të energjisë elektrike, të cilat mund të jenë të organizuar me pretekst nga ana e Moskës, për anën e Rusisë, për të filluar disa veprime agresive, “shpjegon Kubilius, lideri i Partisë qendrore të djathtë Bashkimi i Atdheut të Lituanisë.
Në maj, Lituania iu bashkua Letonis dhe Estonis duke kërkuar prani të përhershme të NATO-s në tokën e tyre për t’iu kundërvënë veprimeve ushtarake ruse.
Të tre vendet kanë minoritete të mëdha ruse dhe frikësohen se  Kremlini do të ndez tensionet atje pas kryengritjes pro-ruse në Ukrainën lindore.

rusia 3
NATO tha se do të shikojnë propozimin.

Vladimir Çizhov, ambasadori i Rusisë në BE, tha se kërkesa për NATO-n ishte e motivuar nga “politika lokale dhe jo një situate të mirëfilltë të sigurisë.”
Nga rritja e tensionit në Baltik, The Neë York Times raportoi më 13 qershor se Uashingtoni ishte “gati për të stacionuar tanke luftimi, automjete luftarake të këmbësorisë dhe armë të tjera të rënda dhe shumë se 5.000 trupa amerikane në disa vende të Baltikut dhe të Evropës Lindore”.
Rusia justifikon veprimet e saj në Kaliningrad duke shfaqur Perëndimin si agresor.
Raporti i The Neë York Times në stacionimin e planifikuar amerikan të pajisjeve të rënda ushtarake në Baltik dhe Ukrainën Lindore alarmuan Kremlinin.
Një zyrtar i Ministrisë së Mbrojtjes ruse tha se aksioni i planifikuar nga SHBA do të përbëjë “hapin më agresive nga ana e Pentagonit dhe NATO-s” që nga Lufta e Ftohtë.
Edhe pse ai nuk e përmend Kaliningradit, Gjenerali Yuri Yakubov tha më 15 qershor se “Rusia nuk do të mbetet me asnjë alternativë tjetër, përveq të rrisë numrin e trupave dhe forcat e saj në krahun perëndimor”.
Si shenjë se ai nuk ishte një kërcënim bosh, Putin njoftoi të nesërmen se Rusia do të shtojë më shumë se 40 raketa të reja balistike në arsenalin e tij bërthamor të këtij viti./Gazeta Fjala/

(Tekst i përkthyer nga Businessinsider)

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/rusia-ia-mesyne-evropes-me-arme/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala