Rritet Bruto Produkti Vendor

Autori:Avdyl Pajaziti

Ka shënuar rritje Bruto Produkti Vendor për 3,4 për qind, në krahasim me tre mujorin e kaluar, transmeton Gazeta Fjala.

Agjencia e Statistikave të Kosovës ka publikuar raportin e BPV-së për TM3 të vitit 2015, ku është shënuar rritja më e madhe në krahasim me këtë vit dhe atë .

Rritja reale e BPV-së sipas aktiviteteve ekonomike është si vijon: Transporti dhe magazinimi 21.5%; Industria nxjerrëse 21.1%; Ndërtimtaria 20.6%; Afarizmi me pasuri të patundshme 11.2%; Furnizimi me energji elektrike, gaz, ujë 11.0%; Aktivitetet financiare dhe të sigurimit 9.5%; Tregtia me shumicë dhe pakicë, riparimi i automjeteve dhe motoçikletave me 7.2%, thuhet në publikim.

Kurse, rënie shënuan: Shërbimet e tjera 46.8%; Administrimi publik 8.6%; Hotelet dhe restorantet 6.1%; Bujqësia, gjuetia, pylltaria dhe peshkimi 3.4%./Gazeta Fjala/

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/rritet-bruto-produkti-vendor-2/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala