Rreziku i koktejeve të proteinave

Autori:Avdyl Pajaziti

Koktejet e proteinave mund të ofrojnë ushqyes të vlefshëm dhe në rrethana të caktuara, mbështet humbjen e peshës, por ato gjithashtu mund të paraqesin rreziqe shëndetësore të cilat shumë konsumatorët janë në dijeni, transmeton Gazeta Fjala.

Të ushqyerit e dobët

“Nëse ju mbështeteni në proteina në vend të ushqimit të rregullt, ju do të humbni përfitimet ushqyese të tërë ushqimeve.
Zëvendësimi i një vakti me një koktej në baza të rastit nuk shkakton probleme serioze, por në qoftë se ju pini një koktej proteinash në vend të një vakti çdo ditë, ju mund të zhvilloni mangësi në lëndët ushqyese me kalimin e kohës.

Shumë proteina

Proteinat janë të shëndetshme, lëndë ushqyese thelbësore, por është e mundur të merrni shumë nga ato. USDA rekomandon që gratë të marrin rreth 5 ons proteina ditore dhe se burrat duhet të marrin 6 ons çdo ditë.

Fitimi i peshës

Nëse qëllimi juaj është humbja e peshës dhe ju filloni të pini proteina, ju mund të merrnim shumë kalori që në të vërtetë mund ta bëjë të kundërtën. Një mënyrë më e balancuar për të humbur peshë është ushtrimi i rregullt dhe ngrënia e kalorive.

Yndyra dhe kolesteroli

Disa kokteje të proteinave përdorin përbërësi me yndyrëra,si  kremra të rëndë apo edhe akullore. Produktet me yndyrë të qumështit gjithashtu priren të përmbajnë shumë kolesterol, që do të thotë se ngrënia e shpesh e tyre mund të rrisë rrezikun e sëmundjeve të zemrës apo problemeve të tjera të zemrës.

Konsiderata

Pirja e koktejeve të proteinave në baza afat shkurtra nuk ka gjasa të dëmtojë shëndetin tuaj, veçanërisht nëse ju përgatitni koktejin tuaj me kalori dhe përbërës të ulët të yndyrës. Nëse keni ndërmend për të pirë proteina rregullisht në afat të gjatë, ose të përdorni ato si zëvendësime ushqimit, megjithatë, merrni leje nga mjeku juaj para se të filloni./Gazeta Fjala/

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/rreziku-i-koktejeve-te-proteinave/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala