Rreth 13 mijë të vdekur dhe mbi 51 mijë përplasje me armë në SHBA, gjatë vitit 2015

Autori:Avdyl Pajaziti

Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës në vitin 2015 kanë ndodhur më shumë se 51.000 sulme të armatosura, në të cilat kanë vdekur të paktën 12.975 persona, ndërsa më shumë se 26.236 të tjerë janë plagosur, raporton Anadolu Agency (AA).

SHBA-të, e cila në të shumtën e rasteve quhet “vend i lirisë dhe barazisë” lejojnë civilët të mbajnë armë, nëse për këtë është e nevojshme.

Sipas të dhënave të “Arkivit të dhunës me armë (Gun Violence Archive), janë vendosur të dhëna për përleshjet me armë dhe viktimat gjatë disa viteve të fundit e deri më sot.

Vitin e kaluar janë kryer 51.775 sulme me armë në të cilat kanë vdekur 12.574 persona, ndërsa 23.038 të tjerë janë plagosur.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/rreth-13-mije-te-vdekur-dhe-mbi-51-mije-perplasje-me-arme-ne-shba-gjate-vitit-2015/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala