Rrëfimi tronditës: Militantët e ISIS na përdhunonin në grup

Autori:Zekirja Shabani

“Militantët e ISIS na detyruan të luteshim, pastaj na përdhunuan në grup”,- kështu e përshkruan jetën si një skllave seksi në Irakun verior, e mbijetuara Nadia Murad, e komunitetit Jazidi

Sipas “Independent”, ajo u përdor si skllave seksi nga grupi militant ISIS dhe tregoi se si ajo dhe vajza të tjera si ajo, i detyronin me forcë të luteshin para se t’i përdhunonin.

Nadia Murad, vetëm 21 vjeçe, ishte njëra ndër 500 gratë e komunitetit jazidi që u zunë rob nga ISIS, kur grupi terrorist hyri në Irakun verior., transmeton Gazeta Fjala

Ajo ka  treguar histori të tmerrshme nga koha kur qendroi në duart e luftëtarëve të ISIS, që i shisnin dhe i blinin vajzat si “sabia”, skllave.

Duke folur para studentëve të Universitetit të Kajros gjatë kësaj jave, ajo tregoi sesi militantët islamikë i detyronin të luteshin e pastaj i përdhunonin.

“Ne nuk kishim për ta as vlerën e kafshëve. Ata i përdhunonin vajzat në grup dhe bënin gjëra që mendja nuk mund t’i imagjinojë”,- tha ajo.

Gjatë vizitës së saj në Egjipt, znj.Murad u takua me Presidentin Abdel Fataj el-Sisi. Ajo shkroi në Twitter se “kërkonte që bota islame të qëndronte qartazi e vendosur kundër ISIS. Ata kryen përdhunime dhe genocide në emër të Islamit”,- tha ajo.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/rrefimi-trondites-militantet-e-isis-na-perdhunonin-ne-grup/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala