Romania me ekonominë më të mirë në Evropë

Autori:Avdyl Pajaziti

Eurostat ka lansuar të dhënat e fundit tremujorëshe të GDP-së për Evropë, dhe ato tregojnë se ekonomia Finlandeze është ekonomia me performancën më të dobët në tremujorin e fundit – duke rënë për 0.6 për qind në krahasim me tremujorin e kaluar. Në anën tjetër, Romania kishte rritjen më të madhe, me 1.4 për qind, transmeton Gazeta Fjala.

Grafiku i mëposhtëm tregon rezultatet e tremujorit të tretë të 2015-ës për ekonomitë Evropiane.

1511B48-european-economies-finland-romania-poland

Gjithashtu, dy vende tjera kanë përjetuar rritje negative në tremujorin e kaluar: Greqia dhe Estonia, me -0.5 për qind. Ndërsa, Polonia dhe Slovakia janë në vend të dytë – që të dyja patën rritje për 0.9 për qind.

Siç tregon grafiku, rritja në kontinentin Evropian përgjithësisht është pozitiv në tremujorin e fundit – rritja mesatare qëndroi në 0.3 për qind./WEF/,/GazetaFjala/

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/romania-me-ekonomine-me-te-mire-ne-evrope/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala