Roboti që do na ulë në planetët tjerë

Autori:Avdyl Pajaziti

NASA nisi eksperimentet me Superball Bot, një robot krejtësisht i veçantë sa i përket pamjes, i cili mund të shërbejë për uljen në planetët tjerë në ta ardhmen.

Bëhet fjalë për një koncept të ri të “Inovative Advancet Concepts”, një program mbi të cilin agjencia amerikane e hapësirë po investon prej vitesh.

SuperBall Bot është një strukturë gjeometrike e komplikuar, por që i siguron elasticitet të madh dhe rezistencë ndaj përplasjeve të forta. Pikërisht kjo e fundit është menduar në rastet e uljeve në planete të tjera.

NASA thotë se SuperBall Bot mund të jetë embrioni i një teknologjie që do të revolucionarizojë mënyrën e mendimit dhe të ndërtimit prej shkencëtarëve dhe inxhinierëve të hapësirës

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/roboti-qe-do-na-ule-ne-planetet-tjere/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala