Rektorati u përgjigjet kërkesave të studentëve të UP-së

Autori:Avdyl Pajaziti

Zyra për Informim e Univeristetit të Prishtinës i është përgjigjur kërkesave të studentëve të Univeristetit Publik. Në sqarimin dërguar medieve, zyra e rektorit Ramadan Zejnullahu, ka kërkur nga studentët që t’i nënshtrohen interesit të përgjithshëm, në mënyrë që siç thotë ai, të rikthehet prestigji i dikurshëm që ka pasur Universiteti i Prishtinës.

Më poshtë lexojeni të plotë sqarimin e rektoratit të UP-së

Duke ju dëshiruar një fillim të mbar të vitit akademik 2015/2016, dhe duke marrë në konsideratë shqetësimet e juaja, ju sqarojmë sa vijon:

1. Afatet e provimeve janë të rregulluara me Statutin e UP. Në nenin 111 pika 2, shkruan shumë qartë: janar, qershor dhe shtator. Nuk shkruan tetor sepse, sipas nenit 139 të statutit, mësimi fillon më 1 tetor. Përkundër kësaj, me vendimin e Senatit nr. 2/792 të datës 8.12.2014 ne kemi tejkaluar Statutin, sepse kemi lejuar dy afate shtesë që nuk janë për kusht: nëntorin dhe prillin. Por, do të jemi të kujdesshëm që për shkak të afateve shtesë të mos dëmtohet mësimi. Nëntori dhe prilli do të zgjasin një javë dhe mësimi i humbur do të kompensohet në fund të semestrit përkatës. Ky vendim është në fuqi dhe do të përkushtohemi që kështu të jetë edhe në statutin e ardhshëm të UP.

2. Kushti për regjistrimin e vitit vijues është rregulluar me neni 149 pika 1 e statutit të UP: Përfundimi me sukses i vitit në pajtim me programin e studimit është parakusht që studenti të regjistrohet në vitin tjetër. Vitin e kaluar, me vendimin nr. 2/791 datë 8.12.2014 kemi vendosur të tejkalojmë Statutin dhe kushti për kalim nga viti i parë në të dytin të jetë një provim i pa dhënë, kurse kushti për kalim nga viti i dytë në të tretin të jetë dy provime të pa dhëna. Ky vendim është në fuqi dhe do të përkushtohemi që kështu të jetë edhe në statutin e ardhshëm të UP. Zbatimi i këtij vendimi bëhet suksesivisht, d.m.th. këtë vit vetëm për vitin e parë kurse nga viti i ardhshëm shkollor edhe për vitin e dytë.

3. Në mbledhjen e Senatit të UP të datës 2.3.2015 edhe një herë është debatuar për vendimet nr. 2/791 dhe nr. 2/792. Për t’i dhënë fund një praktike e cila vazhdon në UP që nga paslufta, Senati i UP-së në përbërje të plotë (Dekanë, Senatorë dhe Studentë Senatorë) unanimisht dhe pa asnjë votë kundër vendosi që në të ardhmen të mos procedohet asnjë kërkesë e cila bie ndesh me Ligjin mbi Arsimin e Lartë dhe Statutin e UP-së.
Gjithashtu ishte vlerësim i përgjithshëm se këto vendime synojnë t’u japin fund situatave emergjente në UP, me qëllim të ruajtjes dhe avancimit të cilësisë që është në interesin e të gjithë studentëve, ashtu që në të ardhmen e afërt diplomat e tyre të jenë të krahasueshme me universitetet më të mira në rajon e më gjerë. Kjo është e mundur vetëm nëse secili e merr pjesën e vet të përgjegjësisë, në mënyrë të veçantë mësimdhënësit.

Prandaj studentë te dashur, Ju kërkojmë që interesin e momentit t’ia nënshtroni interesit të përgjithshëm, duke nënkuptuar se kjo do t’iu shpaguhet atëherë kur Universiteti ta rikthejë reputacionin që ka pasur dikur. Kjo arrihet duke respektuar normat ligjore dhe duke i ndërtuar qëndrimet mbi argumente dhe në asnjë mënyrë duke u ndikuar nga grupet e ndryshme të interesit të cilat mësimdhënien cilësore dhe të rregullt nuk e kanë prioritet.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/rektorati-u-pergjigjet-kerkesave-te-studenteve-te-up-se/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala