Reagon Arben Çitaku

Autori:Zekirja Shabani

Pas publikimit të fakteve për mos inkasimin e taksës për kompanitë që shfrytëzojnë resurset ujore, nga Gazeta Fjala, ka reaguar sekretari i Ministrisë së Mjedist, Arben Çitaku, i cili në bazë të dokumentacioneve të prezantuara ka filluar punë në këtë detyrë pa diplomë.

Lexojeni të plotë reagimin e Ministrisë së Mjedisit për këtë rast:

I shtyr nga shkrimet e gazetës përkatësisht portalit “Fjala” lidhur me tekstin ( Përgjegjësi kryesor për mungesën e 100 milionë eurove në Ministrinë e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor (MMPH) është Arben Çitaku, i cili është zgjedhur në pozitën e Sekretarit Permanent në mënyrë ilegale)
Me qenë se përveç Institucionit, janë lakuar edhe emra të përveçshëm, MMPH ju informon se Përzgjedhja e Sekretarit të përgjithshëm është bërë sipas të gjitha procedurave dhe ligjeve ne fuqi, dhe ka qenë transparente. Pas përzgjedhjes së z.Çitaku për Sekretar të Përgjithshëm ka pas një ankesë në Këshillin e Pavarur Mbikqyrës i Shërbimit Civil të Kosovës, fillimisht me ligj ky këshill është jo kompetent për vëzhgimin e procedurave të përzgjedhjes së zyrtarve të lartë, por pas vërtetimit të fakteve në UP është argumentuar e kundërta me ç’rast është konstatuar se z.Çitaku është i diplomuar në Fakultetin e Ndertimtarisë dhe Arkitekturës, përveq kësaj është argumentuar se z.Çitaku ka specijalizim në degën e Menaxhimit dhe Prokurimit i cili njëkohësisht ka të pëtagtitur edhe temën e Masterit në MBA në UBT. Ankesa në fjalë është trajtuar edhe në Komisionin Parlamentar përkatës për Administratë, dhe është vendosur me vendim Qeverie.

Me interes të publikut do të ishte të japim sqarime edhe për temën e lartëcekur “mungesës së milionave”: Ju informojm se pas ngritjes së dyshimeve lidhur me mos inkasimin e mjeteve të pretenduara nga operatorët ekonomik. Ju informojm se për të gjithë operatorët e pa përgjegjshëm MMPH ka denoncuar në gjykatat përkatëse. Është me rëndësi të ju sqarojmë se me date 20.03.2015 MMPH përkatësisht Sekretari  i Përgjithshëm ka nxjerr vendimin lidhur me formimin e komisionit Ad-Hoc lidhur me grumbullimin e të gjitha fakteve dhe çështjeve të ngritura për Departamentin Përkatës, me këtë vendim Sekretari ka kërkuar përgatitjen e një raporti deal dhe të argumentuar me dokumente relavante. Po ashtu pas përfundimit të punës së këtij komisioni, e tërë lënda do t’i dërgohet Auditorit të brendshëm dhe pas punës së Auditorit lënda deri në fund të muajit Prill, do të procedohet në prokurori të shtetit me të cilët jemi në konsulta të rregullta.

             

                Inicimet dhe Vendimet e Inspektoratit per vitin 2014

 

 

Operatori (Ujra) Veprimtaria Vendi Inicimi (data) Vendimi Informata shtes
Banoret e fshatit Broliq Ujwrat e zeza K.Pejë
Banoret e fshatit Vaganice e Epwrme Ujwrate zeza Mitrovicw
Naim dhe Sami Hasani Person fizik Mitrovicw
Radivoje Tomiq Person fizik Graqanice
D.P.H “NO NAME” Pishin Mitrovicw Procedur pwr kundwrvajtje25.06.2014
Sh.p.K “SAVADA” Prodhues I detergjenteve te lengta Mitrovicw Procedur pwr kundwrvajtje25.06.2014
D.P.T “Qetësia” Pishinë Mitrovicë Procedur për kundërvajtje25.06.2014
D.P.H “IBRI” Pishinë Mitrovicë Procedur për kundërvajtje25.06.2014
Shefki Ilazi Përson fizik Fsh.Batllavë,Prishtinë
SHPK “BANJA E KLLOKOTIT FABRIKA E UJIT MINERAL & CO2” Fabrik pwr prodhimin e ujit Kllokot Procedur për kundërvajtje26.08.2014
SH.P.K “VEV Group” Fabrik për prodhimin e ujit Pejë Procedur për kundërvajtje26.08.2014
P.T.U “Aqua Sana” Fabrik për prodhimin e ujit Kllokot Procedur për kundërvajtje26.08.2014
Sh.P.K Ujë Rugove “ Fabrik për prodhimin e ujit Pejë Procedur për kundërvajtje26.08.2014
N.T.P “ADI” Fabrik për prodhimin e ujit Ferizaj Procedur për kundërvajtje26.08.2014
Sh.A “Birra Pejë” Fabrik për prodhimin e ujit Pejë Procedur për kundërvajtje26.08.2014
“SHENDI” Sh.P.K Fabrik për prodhimin e ujit Viti,Kllokot Procedur për kundërvajtje26.08.2014
N.P.P “BONUS” Sh.P.K Fabrik për prodhimin e ujit Lipjan Procedur për kundërvajtje26.08.2014
Sh.P.K “ARBWRIA” Fabrik për prodhimin e ujit Prishtinë Procedur për kundërvajtje26.08.2014
Sh.P.K.”Adea Group” Fabrik për prodhimin e ujit Gjilan Procedur për kundërvajtje26.08.2014
SH.A Company “Shqikos-Aralco” Fabrik për prodhimin e ujit Procedur për kundërvajtje26.09.2014
N.T.P “ARI” Fabrik për prodhimin e ujit Kamenicë Procedur për kundërvajtje26.09.2014
SH.P.K “Gentrinke-Vrella” Fabrik për prodhimin e ujit Istog Procedur për kundërvajtje26.09.2014
SH.P.K,,Ben-Af’’ Fabrik për prodhimin e ujit Suharek Procedur për kundërvajtje26.09.2014

 

sp-vendim-1272-15 (2)_001

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/regon-arben-citaku/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala