Rama i kërkon Rumanisë ta njoh Kosovën

Autori:Avdyl Pajaziti

Gjatë një vizite zyrtare në Rumani, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama i kërkoi homologut rumun, Voktor Pontës, të njohë Kosovën si shtet të pavarur: “Kërkesa ime e përsëritur dhe urimi im është që Rumania më në fund ta njohë Kosovën dhe t’i japë mundësi Kosovës që të shkojë më tutje në procesin e njohjeve.  Kjo është një çështje e përbashkët e sigurisë në hapësirën tonë të përbashkët në rajon dhe Evropë”, kërkoi kryeministri shqiptar.

Nga ana e tij, kryeministri rumun, mbështeti procesin e integrimit evropian të Shqipërisë: “Dëshiroj që Rumania të mbetet një nga mbështetëset kryesore në procesin evropian të Shqipërisë, – deklaroi Ponta. – Integrimi i të gjitha vendeve të Ballkanit Perëndimor në BE, do të thotë se është një mbështetje edhe për Rumaninë”.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/rama-i-kerkon-rumanise-ta-njoh-kosoven/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala