Qyteti nëntokësor (Foto)

Autori:Zekirja Shabani

Për tu mbrojtur nga temperaturat e larta, banorët e Coober Pedy kanë vendosur që shtëpitë dhe gjithçka tjetër të ndërtojnë nën tokë.

Në Coober Pedy, afër autostradës Stuart, në Australinë Jugore, rreth 2,000 banorë jetojnë nën tokë, transmeton Klan Kosova.

Shkaku i temperaturave jashtëzakonisht të larta që shkojnë deri në 40 gradë celsius, banorët kanë krijuar një botë të nëndheshme, ku ke gjithçka, nga libraritë deri tek kishat.

Relievi kishte ardhur në këtë formë nga gërmimet e minatorëve, ndërsa sot disa nga kthinat janë kthyer në hotel nëntokësor të klasit të parë.

Po ndajmë disa fotografi për të treguar jetën në qytetin e çuditshëm.

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/qyteti-nentokesor-foto/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala