Qyteti më i fuqishëm në botë (Foto)

Autori:Avdyl Pajaziti

Washington është qyteti i cili kryeson listën e destinacioneve turistike për vitin 2015.

Sipas New York Times ai tashmë quhet “Bruklini i ri”. Kryeqyteti i SHBA-ve ndodhet në kulmin e një rilindjeje, teksa brezi i ri po largohet nga periferia dhe po përqendrohet në zemrën e tij urbane.

DC i ka tërhequr profesionistët që udhëtojnë për biznes, por ata janë më të prirur se kurrë që të qëndrojnë përtej punës atje. Pak politikanë, ose biznesmenë do të qëndronin në qytet pas pune, pa shkuar njëherë në lagjet e sipërme, “Georgetoën”, “Dupont Circle”, ose “Adams Morgan”.

Washington mbetet zemra e asaj që ka qenë: nyja e politikës globale, shtëpia e monumenteve prej mermeri, por edhe qendra e zyrave të Bankës Botërore dhe Fondit Monetar Ndërkombëtar.

Në këtë qytet janë të vendosura, 175 ambasada, 500 kompani dhe 1800 dhoma hoteli, vetëm në vitin 2014,  dhe mund të kuptoni pse ky qytet ëndërrimtarësh dhe demagogësh është një nga destinacionet e biznesit në Amerikën e Veriut.

58212_washington-washingtonmonument

Washington DC Event Photography

NYC_-_Washington_Square_Park

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/qyteti-me-i-fuqishem-ne-bote-foto/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala