Qysh me i ndihmu fëmijët në rast të ngulfatjes?  

Autori:Avdyl Pajaziti

Në rast të ngulfatjes së fëmijëve me ushqim, lodra të vogla, rruaza apo gjësende të tjera mund ti ndihmoni sipas hapave në vazhdim:

Hapi 1
Goditja në shpinë.

Hapi 2
Shpeshherë goditja në shpinë është e pasuksesshme, mirëpo shtypja në bark mund të shpëtoj jetën.

Hapi 3
Bëni dorën grusht, e vendosni në epigastrum dhe e mbuloni me dorën tjetër.

Hapi 4
Bëni presion direkt dhe të shkurt, ky presion e shtynë ajrin në mushkëri dhe mund ta lirojë nga ngulfatja.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/qysh-me-i-ndihmu-femijet-ne-rast-te-ngulfatjes/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala