Qumshtarët të hënën bllokojnë rrugët

Autori:Avdyl Pajaziti

Rrugët që lidhin pikat doganore në gjithë Kosovën do të bllokohen të hënën nga traktorët, mjetet bujqësore dhe kafshët. Kjo është protesta e prodhuesve dhe përpunuesve vendor në shenjë pakënaqësie ndaj mosrealizimit të kërkesave të tyre.

Kryetari i shoqatës së prodhuesve të qumështit, Naser Bajraktari tha se në të gjitha problemet e këtij sektori i pari që e pëson është fermeri. Ai u shpreh i pakënaqur për situatën e këtij sektori, falimentimi i fermave dhe reduktimi i punëtorëve është një fenomen që po ndodh çdo ditë brenda këtij sektori.

Njëjtë si Bajraktari mendon edhe kryetari i përpunuesve të qumështit, Ramadan Memaj, ai u shpreh shumë i shqetësuar edhe për importin që po bëhet në Kosovë, sepse sipas tij importi në të shumtën e rasteve bëhet edhe në mënyrë ilegale dhe hynë në treg me çmim shumë të lirë, gjë e cila po e vështirëson punën e fermerëve dhe nuk po lenë hapësirë në treg për prodhuesit vendor.

Ndërkaq, Flamur Kadriu nga Agjencioni i Ushqimit dhe Veterinës tha se produktet që gjinden në tregun kosovar janë të kontrolluara dhe nuk rrezikojnë jetën e qytetarëve. Sipas tij, problemi qëndron te produktet të cilat po hynë në treg me çmim shumë të lirë dhe kjo po e kanos rrezikun tek prodhuesit vendor.

Në çoftë se nuk bëhet një zgjidhje e këtij problemi, sektori do të shuhet, kështu thanë shoqata e prodhuesve dhe e përpunuesve të qumështit, gjë që rrezikon edhe humbjen e 40 mijë vendeve të punës.

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/qumshtaret-te-henen-bllokojne-rruget/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala